Nákup podprsenky nemusí být horor. Mrkněte na tipy, které vám její výběr ulehčí.

06.05.2019
 
Najít ženu, která by perfektně ovládala nákup vhodné velikosti spodního prádla je doslova jako hledat jehlu v kupce sena. Možná je to tím, že Česky mají strach zeptat se zkušených odbornic. Anebo jen nechtějí vystoupit ze zajeté rutiny. Ať tak, či onak – spolu s námi koupi podprsenky hravě zvládnete.

Určitě to znáte. Chcete si koupit nové prádlo (ať už z čistě praktického, nebo jiného účelu) a zkoušíte jednu podprsenku za druhou. Nezřídka se stává, že pokud se jedná o koupi prádla pro erotické účely, dámy sahají po menších podprsenkách, než by bylo zdrávo. Ačkoliv jsou ňadra deroucí se z podprsenky pro někoho sexy, rozhodně se nejedná o nic zdravého (a už vůbec ne o něco, co by bylo pohodlné).

U špatně zvolené podprsenky na běžné nošení je to snad ještě horší. Pokud jsou vaše prsa větší, špatně zvolené prádlo je buď příliš utlačuje, nebo jim naopak neposkytuje dostatečnou oporu. To zpravidla brzy pocítíte ve formě bolestí hlavy, šíje a zad.

Přitom, koupě správné podprsenky není žádná věda. Jakmile jednou přijdete na to, jak celá věc funguje, brzy se z vás stane ostřílený odborník.

Jak na výběr správné podprsenky?
První důležitá věc, kterou byste si měla ujasnit ještě před příchodem do obchodu je ta, z jakého důvodu si chcete  podprsenku koupit.

Podle kritérií, kvůli kterým uvažujete o jejím nákupu je lze dělit na:
A celou řadu dalších.

Zatímco u sportovních podprsenek dbáte na to, aby poskytovaly vašim prsům co největší oporu během pohybu, u podprsenky s push-up efektem je nejdůležitějším kritériem stupeň zdvižení a hloubka vytvořeného žlábku. Modelovací podprsenka zase dokáže dodat podporu a tvar i větším prsům s ne úplně ideálním tvarem (třeba po kojení).

Ženy a dívky si v posledních letech oblíbily nošení podprsenek bez kostic, které mají tendenci nepříjemně tlačit. Ženy s menším a dostatečně pevným poprsím se naučily nosit i krajkové podprsenky bez kostic a výztuže, které jsou považovány za formu módního doplňku. U krásného krajkového prádla jde hlavně o to, abyste se v něm cítila dobře a byla co nejvíc sexy pro vašeho milého.

Tipy, které vám pomohou s nákupem.
Aby nákup podprsenky proběhl úspěšně, krom typu podprsenky je potřeba ovládat i tabulku velikostí.

V tomto ohledu je potřeba znát dva faktory:
  • Obvod hrudníku
  • Velikost košíčku

Obvod hrudníku si zvládnete zjistit i doma. Bohatě stačí, když si vezmete krejčovský metr a změříte obvod hrudi v místě, kterým obvykle podprsenka prochází. Ačkoliv lze na evropském trhu zakoupit prádlo již od obvodu 60-70 cm, v našich obchodech se nejčastěji setkáte s obvody mezi 75-85 cm.

Po stránce velikosti košíčku se v obchodech prodávají podprsenky od velikosti A (i když to není vždy obvyklé) do velikosti D. Velikosti košíčků nad standardní velikost D jsou k dostání hlavně v prodejnách s luxusním prádlem a ve specializovaných obchodech.

Jak poznám, že mi podprsenka sedí?
I když jde správnou velikost košíčku alespoň přibližně vypočítat na papír, je lepší, pokud vyrazíte do terénu a podprsenku si vyzkoušíte rovnou na sobě.
Nejlepší test, který můžete udělat je to, že si do převlékací kabinky odnesete prádlo, které si kupujete obvykle. Spolu s ním si ale vezměte stejný model podprsenky o číslo menší i o číslo větší.

Správně zvolené prádlo poznáte tak, že se vám nikde nic nezařezává (typicky třeba zapínání), ale ani neplandá (problém hlavně u košíčků). Z podprsenky by vám neměly vylézat ani tzv. francouzské kopečky (pokud nejde o push-up nebo balkonetku). Zpravidla se jedná o znak toho, že jsou vám košíčky příliš malé. Spodní linie podprsenky (ta, kde je obvykle kostice) by měla těsně přiléhat na tělo. Pokud vidíte, jak se tato oblast zvedá, opět se jedná o špatně zvolenou velikost.

Co se týče ramínek, ty by mělo být možné utáhnout, nebo povolit. Máte-li větší poprsí, vyhovovat vám budou spíše podprsenky se širšími ramínky.

V neposlední řadě nezapomínejte ani na kvalitní materiál, ze kterého je prádlo ušité. Rozhodně se vyplatí investovat do podprsenky z kvalitní bavlny, krajky či lycry.

A jak zvládáte nákup podprsenky vy?