Móda s hlubším významem: Jak Eliška Tomková spojuje byznys styl a udržitelnost

31.08.2023

Eliška Tomková se v módním průmyslu pohybuje už přes 20 let. Její značka Elisha dokonale propojuje nadčasový design, eleganci a pohodlí. Dosahuje toho výběrem kvalitních materiálů, precizním šitím i individuálním přístupem ke každé klientce. Soustředí se na byznys módu, ale svým klientkám tvoří kompletní šatník, a tak v jejich kolekcích najdou své místo i ležérní kousky. Designérka a majitelka značky tak reaguje na potřeby moderních žen, přitom zůstává věrná řemeslu i svému osobitému stylu.

Vaše modely nepodléhají trendům, jsou velmi ženské, univerzální a kvalitně ušité. Jak jste se k tak vytříbenému stylu dostala?

Už na začátku jsem věděla, že v módě mám co předat, ale samozřejmě jsem se vypracovala až po letech tvrdé práce. Nejprve šlo hlavně o zakázkové šití pro mé známé, postupně se mi rozšířila klientela a velký posun nastal v době, kdy jsem začala jezdit za pražskými zákaznicemi. Šila jsem šaty na slavnostní příležitosti, svatby, plesy... Originální modely, jedinečné jako jejich nositelky.

Postupem času jsem se začala orientovat na byznys módu, což je již několik let můj hlavní cíl. Stále však šijeme společenské róby a modely pro speciální události, svým klientkám se snažíme věnovat komplexní servis a prvotřídní péči, alespoň v oblasti oblékání. Dokážeme jim vytvořit kompletní šatník – ušijeme teplákovku na lenivý víkend i elegantní šaty na ples. Pořád jsme ale věrní naší stěžejní linii. V byznys módě se můžu naplno projevit, tohle jsem já.

Šaty Elisha
zdroj: archiv značky Elisha

Jak vnímáte dnes tak často skloňovanou udržitelnost?

Na ekologický a etický přístup je určitě potřeba klást důraz, ale to, že máme ambice a něco tvoříme, je základní motor celého lidstva. Udržitelnost pro mě tedy představují spíše smysluplné věci, které dlouho vydrží a dávají smysl. Se svými zákaznicemi vždy přemýšlíme nad tím, co vytvoříme, aby jim to zapadlo do šatníku a pomohlo jim to v jejich životě. Naopak se vyhýbáme čemukoli rychlému a instantnímu, co by je jen zahlcovalo. Žádnou shopping therapy neuznávám, oblečení určitě může dělat radost, ale dlouhodobě, ne jen chvíli. 

A pak je tu samozřejmě udržitelnost v samotné tvorbě. Snažíme se vše prodat a opravdu jen minimum věcí zlikvidujeme úplně. Když už něco nechceme prodávat, raději to rozdáme kamarádkám a zaměstnancům. Vždycky se snažíme ušít tolik věcí, aby si vše našlo své spokojené majitelky. Výprodeje přitom děláme jen výjimečně, slevové akce u nás takřka nenajdete. Hodně šijeme na objednávku, takže víme, kam daný kus poputuje už v momentě, kdy kreslím návrh.

Hodně zajímavé je využití vlny na léto. Využíváte především přírodní materiály?

Ano, vlnu využijete i v horkých dnech. Pokud tedy najdete správnou kvalitu a víte, jak ji použít, třeba na byznys saka a kalhoty nebo pouzdrové sukně je ideální. Sama mám jednoho dlouhodobého dodavatele vlny z Anglie a Itálie. Díky němu jsem se postupně formovala a postupným vývojem jsem dospěla na dnešní úroveň. Vyvíjí se i oni a s takovými lidmi ráda spolupracuji – s těmi, kteří neustrnou na mrtvém bodě. Ráda objevuji něco nového, ale vše musí splňovat mé přísné požadavky a představy. Někdy je kompromis nutný, vždycky se ale snažím o co největší dokonalost. V tomhle jsem perfekcionistka a v materiálech ústupky nedělám. Se správným výběrem kvalitního přírodního materiálu dokážeme udělat divy. 

Na druhou stranu vím, že i když jsou přírodní látky skvělé, ne každý je má rád. Záleží na preferenci každé zákaznice. Něco jiného je bavlna nebo len, ale třeba hedvábí a kašmír už opravdu vyžadují složitější údržbu. Vše má zkrátka svoje plusy a minusy, a pro někoho má luxus význam, pro někoho ne. A tím se hezky dostáváme zpět k tomu, že hlavní je pro mě osobní přístup.

Značka Elisha
zdroj: archiv značky Elisha

Specializujete se spíš na tvorbu kolekcí nebo šití na míru?

Vše, co vidíte v ateliéru, si můžete rovnou vyzkoušet. A je to víceméně průřez celým šatníkem. Všechny kousky se potom dají rovnou koupit, nebo objednat v jiné velikosti či barvě. Případně se jimi jen inspirujeme a vytvoříme úplně jiný originální model. Trochu jiným případem jsou  společenské šaty, kdy kreslíme vizi zákaznice a šijeme originální šaty speciálně pro ni. Moje odpověď je tedy mírně nejednoznačná, jelikož je jedním z hlavních prvků nadčasovost, tvoříme kolekce tak, aby se daly nosit po více sezón. Samozřejmě do nich ale promítáme i aktuální trendy – s jemností a citem. Pro jednotlivé sezony pak vytvoříme jednu linii modelů, kterou přizpůsobujeme poptávce a jednotlivým klientkám.

Vyrábíte všechno v České republice? Kde konkrétně?

Šijeme na Jižní Moravě, kde máme svoji dílnu s vlastními zaměstnanci. Nejprve jsem pracovala sama a postupně jsem začala zaměstnávat krejčové a střihačky, až z toho vznikla celá dílna s několika zaměstnanci. Spolupráce s externími soukromníky ani s velkou dílnou by asi aktuálně nebyla vhodná ani pro jednu stranu, proto jsme zvolili tuto cestu.

Šaty Elisha
zdroj: archiv značky Elisha

Jak často vzniká nová kolekce?

Větší prezentace kolekce probíhá u nás dvakrát za rok. Tím mám ale na mysli opravdu jen stěžejní kousky, jinak nabídku doplňujeme průběžně. Třeba v červnu jsme představili 10 šatů pro 10 letních týdnů. Mini kolekce byla  velmi úspěšná, celé léto jsme k nim doplňovali další a další kousky, které pak dohromady tvořily vyladěné outfity. Nyní navazujeme podzimními modely, tak, aby Elisha i její klientky zůstávaly věrné svému stylu. Máme to hodně propojené, spíš než ohraničené a ucelené. Jednoduše proto, že nejsme konfekce.

Kromě toho ale nabízíme také ikonické modely pro více sezon – jsou to hlavně kabáty, a šaty Diana nebo Sara, ale i košile Classic či halenka Evelyn. Šatník dokážeme propojit celý, tohle mě hodně baví – pracovat s klientkami dlouhodobě, postupně šatník vytvářet a ladit. Nyní na podzim se třeba bude elegance prolínat i se sportovními modely. Volný čas dnes od práce nejde oddělit, propojuje se a funguje dohromady. Zejména my ženy pořád nad něčím přemýšlíme. Já osobně ale s věkem naštěstí vypínám alespoň v odpočinkových momentech, což je také důležité.

I v dnešní online době pořádáte módní přehlídky. Jaký je váš přístup k propagaci obecně?

Ano, vždy je příjemné se s klientkami setkat osobně. Komorní akce s ukázkou modelů děláme několikrát ročně, a to přímo v mém ateliéru, tedy v prostředí, které dobře znají. Přitom je ale vždy chci znovu nadchnout a něčím překvapit. Už proto, že moje modely jsou jednoduché a elegantní, nesmím je začít nudit. Přece jen šatník stále obnovují a hledají něco nového.

Zároveň využívám i sociální sítě a dávám i rozhovory do médií, abych oslovila potenciální nové klientky. Pokud chcete růst, bez propagace se podle mě neobejdete. To, že máme báječné zákaznice a plný diář je dnes sice skvělé, ale zítra už to nemusí nic znamenat. Naprosto chápu, že návštěva módního návrháře je hodně osobní, a tak je lepší si vybrat někoho, koho už znáte, i když třeba jen prostřednictvím článku nebo reportáže. A pak mi perfektně fungují i osobní doporučení.

zdroj: archiv značky Elisha

Jaké jsou vaše dlouhodobé cíle?

Těch je spousta! Já i celý tým máme spoustu nápadů, co bychom chtěli realizovat, ale nejde dělat všechno naráz. Proto si vždycky vybereme jen něco a na to se soustředíme. Momentálně je to online prodej a taky doplňky. Na ty se teď já osobně hodně zaměřuji, protože moje veskrze minimalistické kousky je občas potřeba něčím oživit a pozvednout na vyšší úroveň. Může to být sladěný šátek nebo kontrastní kabelka, to už záleží na stylu klientky a dané příležitosti. Teď jednám s výrobcem doplňků o možnostech a konkrétních představách, tak třeba u nás brzy uvidíte novinky i z této oblasti.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Jmenuji se Dana. Vystudovala jsem bohemistiku a dlouhé roky jsem se věnovala modelingu. Díky tomu jsem poznala spoustu designérů i jejich náročné řemeslo a pozadí módního byznysu. Začala mě tedy lákat práce fashion redaktorky, které se dnes i díky Modiu mohu věnovat. Naplňuje mě psaní odborných článků i recenzí a moc ráda dělám také rozhovory. Zaměřuji se hlavně na udržitelnost, secondhandy, lokální značky a kvalitu materiálů, ale poradím si s jakýmkoli tématem.“