Korejská kosmetika a korejská skincare rutina: Poznejte žhavý trend dnešní doby

19.01.2023

Už jste o ní museli slyšet. K-beauty, nebo jinak řečeno korejskou kosmetiku, zmiňuje stále více žen z řad influencerů i celebrit. Pokud si myslíte, že jde o chytrý marketingový tah nebo specifický původ značek, nenechte se zmýlit. Jedná se o životní styl spojený s unikátním přístupem k prevenci a důslednému režimu. Pojďme si říct, jak dosáhnout stejných výsledků jako krásné Korejky s alabastrovou pletí a jak se korejský přístup ke kosmetice liší od toho západního.

Co je korejská kosmetika?

Původ korejské kosmetiky je zřejmý. Nejlepší korejská kosmetika se vyznačuje specifickou filozofií, která je tamějším výrobcům sobě vlastní. Jejím základem je předcházet problémům s pletí, ať už se jedná o vrásky, rozšířené póry, akné nebo pigmentové skvrny.

Specifikem korejského kosmetického průmyslu je neustálá inovace, kterou podporuje i nebývalá ochota tamějších spotřebitelů zkoušet nové, netradiční ingredience a postupy.

Korejská přírodní kosmetika obsahuje například ženšen, chia semínka, bambus nebo brambory. Právě techniky extrakce účinných látek z těchto rostlin jsou oproti západní kosmetice až o dekádu napřed. Kosmetický průmysl a jeho vývoj se těší i státní podpory, a to z toho důvodu, že jeho podíl na trhu činí téměř 13 miliard dolarů. S tím je spjaté i hyperkonkurenční prostředí, které pohání neuvěřitelnou vynalézavost a snahu výrobců se od sebe odlišit. Státní dozor a testovací televizní pořady v populární kultuře dále zaručují, že korejská bio kosmetika disponuje významnými celosvětovými certifikáty kvality a nezávadnosti.

Luxusní korejská kosmetika může obsahovat i hadí nebo včelí jed, rostlinnou placentu, mořský kolagen z rybích šupin nebo hlemýždí sliz, který je šetrně extrahován z hlemýžďů produkujících mucin. Ten obsahuje elastin, kolagen, ale i vitamíny A, E a C, má tak blahodárné účinky na vrásky v obličeji. Stejně jako v západní kosmetice je využívána i kyselina hyalurová pro udržení vyplněné a vypnuté pleti nebo kolagen se zlatem. Zde se nejedná jen o pouhý rozmar. Zlato totiž disponuje hojivými a léčivými účinky na lidský organismus.

Svůj věhlas získala i korejská pleťová maska. Určitě jste zaznamenali černou slupovací masku s aktivním uhlím na čištění pórů. Takovýto produkt se sice rychle proslaví, ale není dobrým zástupcem korejského pečovacího přístupu. Vesměs se jednorázové plátýnkové masky používají na tzv. rychlou pomoc. Mají spíše dočasné účinky a slouží k rozjasnění, vyhlazení či k hydrataci pleti. Jsou praktické zejména při cestování, kdy nemáte možnost se pokožce obličeje věnovat tak důkladně jako doma.

Co je korejská kosmetika?
zdroj: Miriam Alonso / Canva

Jak vypadá korejská skincare rutina?

Kromě prevence je věhlasná i tzv. korejská skincare rutina. Večerní rutina se skládá z 8 až 12 kroků. Právě proto se nejčastěji uvádí deset. Může se vám to zdát opravdu hodně, ale Korejky naslouchají své pleti a podle pocitu rutinu denně upravují, nebo zkracují. Začíná se odličováním na olejové bázi. Pleť se dále odmastí a poté se nanášejí různé esence a séra od nejlehčích a nejtekutějších přípravků po ty nejhutnější. Detailněji je večerní pečování popsáno dále v článku.

Ranní rutina je už jednodušší, protože se počítá i s nanášením šminek. Nejdůležitějším krokem je ochrana před škodlivým UVA a UVB zářením. Korejská péče o pleť tak vždy zahrnuje opalovací krém na obličej. Tento trend stále více proniká i do západní kosmetiky, protože ochrana před sluncem je klíčová v rámci boji proti vráskám.

Základní večerní korejská skincare rutina:

  1. Začněte tzv. double cleanse, tedy dvojitým čištěním pleti. To proveďte nejprve odličovačem na bázi oleje a pak mastnotu odstraňte micelární nebo pleťovou vodou.
  2. Exfoliace nebo peeling. Tady se stejně jako Korejky řiďte dle aktuální potřeby své pleti.
  3. Další je na řadě hydratující toner. Protože je nutné aplikovat produkty od nejlehčích po nejtěžší, je tonizace v tomto kroku žádoucí.
  4. Aplikujte pleťovou esenci. Tento krok je typický pro základní korejskou kosmetiku. Esence má pleť připravit na vstřebávání dalších účinných látek, které budete nanášet.
  5. Vyberte si sérum dle vaší aktuální potřeby a aplikujte.
  6. V tomto kroku můžete použít plátýnkovou masku.
  7. Důležitým krokem je aplikace očního krému.
  8. Aby pleť vypadala šťavnatě a mladě, použijte kvalitní hydratační krém.
  9. Na noc můžete použít i některou z masážních pomůcek, ráno zase nezapomeňte na ochranu proti slunečním paprskům SPF.
Jak vypadá korejská skincare rutina?
zdroj: Miriam Alonso / Canva

Kosmetická operace? Raději masírujte a prokrvujte

Určitě jste už v obchodě nebo na sociálních sítích narazili na zvláštní kamenné válečky nebo kamenná či dřevěná srdíčka. Právě tyto masážní nástroje na obličej jsou dalším tajemstvím korejské kosmetiky.

Válečkům vyrobeným z nejrůznějších léčivých kamenů a minerálu se říká face roller. Jsou určeny k rozproudění krve ve tvářích, na čele a na krku. Masáž obličeje by měla sloužit k uvolnění obličejových svalů a prokrvení pokožky a následnému efektu omlazení.

Dalším unikátním nástrojem je guasha. Tento kámen má podobný účel jako face roller, ovšem s tím rozdílem, že vám dopomůže k definování kontur obličeje. Masíruje se s ním promaštěná pleť (ideálně v leže). Nástroj by měl sloužit k získání mladistvého tvaru obličeje do písmene vé.

Face roller a guasha kámen
zdroj: Content Pixie / Unsplash

Jak vypadat jako Korejka?

I když je korejská kosmetika především preventivní, šminky v ní také hrají svoji významnou roli. Stavebním kamenem je stále dokonale opečovaná pleť, u které by již neměl být potřeba žádný krycí make-up. Pokud však na make-up přece jen dojde, jde o lehký BB krém nebo lehký fluidní make-up na sjednocení alabastrového tónu pleti.

Přirozený make-up lze dále doplnit o lehkou tvářenku, svěží, často lesknoucí se rtěnku a světlé oční stíny, které by měly opticky zvětšit oči.

Nejvýraznějším prvkem líčení jsou oční linky. Ty ovšem Korejky preferují v tužce, neboť působí přirozeněji a lze je nanést do ztracena. Často tím zakrývají asymetrii očí či drobné nedokonalosti jejich tvaru.

Možná už si říkáte, kde koupit korejskou kosmetiku? Dnes už je tento fenomén součástí středního proudu. Můžete tedy využít jak široký výběr na e-shopech s kosmetikou, tak služby kamenných prodejen s drogerií.

Nejoblíbenější značky korejské kosmetiky

Korejská kosmetika zahrnuje světoznámé značky, které prodávají své produkty po celém světě. Čtěte dále, pokud se o těch nejdůležitějších chcete dozvědět více.

WHAMISA

Nejvíce nás zaujala korejská bio kosmetika Whamisa. Specializuje se především na čištění pleti a patří k předním inovátorům na trhu. Je vlastníkem řady certifikátů bio kvality a zároveň vlastní patent na unikátní techniku fermentace přírodních produktů, která dělá účinné látky z rostlin ještě potentnějšími. Její široký sortiment zahrnuje například i vlasovou péči.

MISSHA

Korejská kosmetika Missha vznikla jako řada ostatních korejských kosmetických značek na přelomu milénia. Pyšní se zejména výjimečně úspěšným BB krémem, kterého se prodalo přes 100 milionů kusů po celém světě. 

HOLIKA HOLIKA

Velmi známá je korejská kosmetika Holika Holika. Sortiment této značky přesně odpovídá filozofii něžné a důsledné péče o pleť. Produkty mají mladistvý, jednoduchý a někdy i vtipný design. Skvěle pořídíte jak hydratační krémy s kyselinou hyalurovou, tak zklidňující tonika se zlatem a čisticí pleťové masky.

ELIZAVECCA

Produkty značky Elizavecca vás na první pohled zaujmou svým roztomilým designem. Maskotem značky je roztomilé prasátko, proto má většina produktů v názvu slovo „piggy“. V Koreji se výrobce prosadil hlavně pro své kvalitní a cenově dostupné masky na obličej.

SECRET KEY

Značka Secret Key se věnuje jak nedokonalostem pleti, tak i péči o celé tělo. Využívá ingredience jako zlato, tea tree olej a aktivní uhlí.

PYUNKANG YUL

Skutečně korejský název má kosmetika Pyunkang Yul. Určitě ale stojí za zapamatování. Je to totiž ta pravá korejská kosmetika na akné nebo na atopický exém. 

MIZON

K tradičnějším výrobcům korejské kosmetiky patří značka Mizon, která byla založena v roce 1985. Specializuje se na produkty s hlemýždím slizem. Ten je šetrně stírán z živých hlemýžďů a využíván jako přírodní cesta k pleti bez vrásek a nedokonalostí.

BANILA CO.

Banila Co. je mladistvá značka, jejíž produkty mají svěží, pastelový design. Zaměřuje se na praktičnost svých produktů, jejichž benefity jsou cíleny především na mladší zákaznice.

PURITO

Purito, jak již název napovídá, se specializuje na čištění pleti a případné zakrytí jejích nedokonalostí BB krémy s UVA a UVB filtry.

SOME BY MI

Přírodní korejská kosmetika Some by mi se proslavila především krémy s účinnou 30denní kúrou. Jako klíčovou ingredienci často používají listy matcha.

ERBORIAN

Značka Erborian se specializuje na zredukování počtu potřebných kroků v rámci péče o pleť. Kromě klasických pečujících nočních produktů vyrábí i BB krémy, CC krémy a podkladové báze.

COSRX

Poslední značkou, kterou zmíníme, je COSRX. Specializuje se na hypoalergenní produkty s přírodními ingrediencemi, jako jsou propolis nebo šnečí sliz.