Kolekce českého týmu pro olympiádu v Tokiu budí rozporuplné reakce. Povedla se?

03.12.2019

Každé olympiádě předchází představení kolekce oblečení, ve kterém se čeští sportovci budou prezentovat. Nejinak je tomu i před letní olympiádou v Tokiu v roce 2020. Nezměnila se ani společnost, která sportovce oblékne. Opět to bude Alpine Pro. Jak se letošní kolekce povedla?

Hlavním tématem letošní olympijské kolekce je slavná hvězda olympijských her 1964 v Tokiu, česká gymnastka Věra Čáslavská. Ona sama v onom památném roce vybojovala tři zlaté medaile. Je proto celkem logické, že letošní tváří nových dresů se stala její nástupkyně, gymnastka Aneta Holasová.

Za návrhem stojí mladá česká studentka

Návrh kolekce vytvořila mladá česká studentka liberecké univerzity Rebeka Hanková. Právě ona si jako inspiraci vybrala jednu z našich největších sportovních hvězd. Čáslavskou přitom i dnes v Japonsku obdivují, a tak její odkaz může propojovat oba národy.

Na dresech nechybí ztvárnění japonské kultury, motiv skládaného papíru origami. Promítá se do skladů v několika částech oděvu a často vytváří písmeno V. Dalším motivem je pak filozofie wabi-sabi. Ta spočívá v tom, že člověk má přijímat krásu v její jednoduchosti a nedokonalosti. Právě to se promítá i do olympijské kolekce. Proto je celkový dojem velmi minimalistický jen s jednou základní barvou a odkazy na národní barvy. Nechybí název naší země v angličtině a pod ním v japonštině.

Alpine Pro nenavrhuje kolekci poprvé

Firma Alpine Pro už navrhovala olympijskou kolekci v roce 2010, kdy se konaly zimní hry ve Vancouveru. Tehdy se na jejím vývoji podíleli slavní sportovci Martin Doktor, Ondřej Synek, Tomáš Kraus nebo Kateřina Neumannová. Ti samí byli pozváni i teď, aby otestovali především kvalitu a pohodlí nových oděvů. Důležité bylo, aby materiály dobře odváděly pot, poskytly sportovcům dostatečný komfort a neomezovaly je v pohybu.

Ondřej Synek přiznal, že sám na sobě testoval různé materiály, které dostal. Trénoval v nich, spal, běhal i chodil do sauny. Také je často pral a sušil, stopoval, jak dlouho trvá než uschnout, zda vydrží bez zápachu apod. Všechno jsou to velmi důležité testy, protože podnebí v Tokiu je nesmírné náročné. Podle Synka dostanou naši reprezentanti opravdu to nejlepší.

Olympijská kolekce v omezeném množství

Olympijská kolekce se vyrábí v omezeném množství. 20 000 kusů dostanou samozřejmě sportovci, ale ani fanoušci nepřijdou zkrátka. Pro ně bude připraveno 190 000 kusů. Oproti kolekci do Pchjongčchangu se vyrobí o 30 000 kusů víc.

Zatím ovšem neznáme všechny kousky. Značka Alpine ukázala jen tričko a batůžek, které se budou prodávat už před Vánoci a k tomu kulichy a ponožky. Funkčnost je zdá se v pořádku, ale vzhled se setkal zatím spíše s rozpaky. Někteří jej označují za málo elegantní, šarmantní a postrádá styl.

Sportovní kolekce často navrhují slavní návrháři

Navrhování olympijské kolekce je prestižní záležitostí, a tak ji s povděkem přijímají i slavní módní návrháři. Což je často u nás vytýkáno. Podle mnohých odborníků se Česká republika nikdy nesnažila přiblížit kvalitě kolekcí ostatních zemí. Pro italské sportovce navrhl kolekci Emporio Armani, který představil svůj návrh na módní přehlídce v Miláně. Jejich oblečení bylo tmavé a na hrudi vyznačená italská vlajka přetvořená do kruhu, další pocta Japonsku, díky přepracování jeho vlajky. Na zadní straně se pak nachází typografie skládající hold hostitelské zemi. Americkému družstvu navrhl dresy módní návrhář Ralph Lauren a za francouzským týmem stojí zase značka Lacoste. Maďarské uniformy připravila značka Nubu. Měly by být moderní a zároveň zdvořilým způsobem předat poselství maďarské kultury. Nechybí barvy maďarské vlajky a k tomu i něco z tradiční japonské kultury, kimono a pásek.

Olympijská kolekce byla představena na módním víkendu

Olympijskou kolekci oblékli i modelky a modelové. Stalo se tak na Prague Fashion Weeku v pražské Invalidovně. Mimo jiné se tam představilo mnoho mladých návrhářů a rozhodně se bylo na co dívat.

Olympijská kolekce budí rozporuplné reakce. Jedni nad ní jásají a druzí ji kritizují. Rozhodně však splňuje základní kritérium, které by každý sportovní oděv měl mít. Je funkční, odolné a vysoce kvalitní. Jako stvořené pro náročné podmínky v Tokiu.