„Jsem zarytý perfekcionista a můj šatník je seřazený podle barev.“ říká blogerka a fotografka Vendula Jirmannová

20.05.2020

Vendula Jirmannová je česká blogerka, Instagramerka, fotografka a online markeťačka. Co jí přimělo k tomu začít vystupovat na internetu? Jak by charakterizovala svůj styl a kde nejraději nakupuje? Na to a mnohem více jsme se rozhodli ji vyzpovídat. 

Dobrý den Vendulo. Na úvod vás poprosím, zda byste se mohla našim čtenářům trochu představit. Většina vás pravděpodobně zná jako blogerku a Instagramerku. Čemu dalšímu se ještě věnujete?

Dobrý den i vám. :) Mimo již zmíněné se věnuji především fotografii a online marketingu, což definuje moji práci. Ve volném čase, především pak v karanténě, ráda vařím a peču, trávím čas s rodinou a přítelem, se kterým moc rádi jezdíme po výletech, do galerií a za architekturou, a nepohrdnu ani dobrou kávou či lenošením. Jsem člověk, co je asi rád slyšet a vidět, ale zároveň miluje svůj klid a pohodu.

Co vás přimělo k tomu začít vystupovat na internetu?

Jsem holka z vesnice, která do školy dojížděla do vedlejšího města, kde jsem měla i většinu svých kamarádů. Z toho důvodu jsem spoustu času trávila spíše sama doma u počítače, ke kterému jsem měla přístup již od mala, jelikož můj taťka je IT technik. Asi ve svých dvanácti letech jsem si založila první blog, a od té doby se mě drží. Ač to takto může znít děsivě, tak dětství jsem měla krásné, a čas samozřejmě netrávila jen u počítače, ale docházela jsem na nejrůznější zájmové kroužky a nebo běhala po venku.

Dříve jste na internetu točila i videa na YouTube. Proč jste se rozhodla skončit? Případně plánujete se k točení někdy vrátit? 

Vystupování na YouTube s sebou neslo spoustu negativních stránek, které nebyly vidět, a měly dopad především na moji psychiku. Časem se z radosti stal spíše stres z vidiny dalších negativních reakcí na to, co jsem řekla či udělala špatně, a mně tak pomalu docházely nervy. Natáčení na YouTube pro mě bylo velkou zkušeností, při které jsem se hodně naučila, spoustu věcí pochopila, kolikrát i chybovala, ale udělala jsem za tím definitivní tečku a vracet se k tomu nechci. Tedy alespoň to neplánuji.

Web Modio.cz je především o módě. Jak byste charakterizovala svůj styl? 

Asi neumím plně definovat svůj styl, lépe by to jistě dokázal můj přítel, který tvrdí, že nejraději nosím vše oversize, což se mu samozřejmě zrovna dvakrát nelíbí. Osobně bych řekla, že kombinuji některé rockové prvky v podobě křiváku, koženkových kalhot či Martensek, s ženskými kousky v podobě bodyček, bodycon střihů a nepohrdnu ani krajkovými prvky. Většinu mého šatníku ale tvoří spíše basic kousky, které se dají snadno kombinovat mezi sebou.

Vendula Jirmannová

Dovolte nám na chvíli nahlédnout do vašeho šatníku. Jak vypadá? Máte jej pečlivě zorganizovaný? Je spíše minimalistický, nebo přeplněný až po okraj? :) 

Jsem zarytý perfekcionista a minimalista, takže v mém šatníku naleznete spíše méně věcí, které jsou seřazeny podle barev, případně vzorů, od šatů přes bodyčka, tílka přes trika po svetry, mikiny a lehké bundičky. Každá věc má zkrátka své místo a tak to musí být.

A jaké barvy v něm převládají? 

Dva roky zpět to byla rozhodně jen černá. Barvy jsem nikdy neuměla nosit a necítila se v nich dobře. Dnes se ale nebojím sáhnout po zemitých barvách jako je khaki, béžová, či určité odstíny šedé. A samozřejmě i bílá, v té si připadám hrozně něžně (smích). Nově jsem si pořídila květované šaty, ve kterých se cítím opravdu skvěle, tak třeba za další dva roky bude můj šatník hrát barvami.

Nejde si nevšimnout, že na svých sociálních sítích sdílíte především outfity složené z kousků udržitelné módy místo fast fashion. Proč jste se rozhodla podporovat spíše udržitelnou módu?

Stejně tak jako já ráda dostanu za svoji práci zaplaceno, mi dává smysl, aby lidé, kteří se podíleli na výrobě mého oblečení, dostali řádně zaplaceno. Za jedním tričkem za 129 Kč, ve slevě za 79 Kč, stojí tolik lidí, kteří živoří, že se mi to zkrátka nelíbí. Navíc takové tričko člověk dvakrát vypere, a může se vydat na lov nového. Asi si raději pár stovek připlatím s pocitem, že lidé, kteří ho vyrobili, dostanou zaplaceno, a mně vydrží klidně i několik let, aniž by ztratilo barvu, přetáčely by se mu švy, trhalo se, a tak dále.

Máte nějakou oblíbenou módní značku, kterou byste ostatním doporučila?

Pokud jde o konfekční značky, pak jsem vždy měla ráda Zaru, Stradivarius a Vero Modu. A jestli o udržitelné značky, pak asi nemám svého favorita. Když nakupuji právě od udržitelných značek, jde mi především o konkrétní produkty. Pokud by šlo opět o trička, pak půjdu především po střihu, délce a barvě, a je mi spíše jedno, od které značky si ho koupím.

Navštěvujete často second handy? Jaký nejlepší úlovek se vám zde podařilo sehnat? 

Nyní už spíše ne, ale to jen proto, že nemám potřebu nakupovat neustále nové oblečení. Když jsem na lovu něčeho, ráda tam zajdu, stejně tak jako na Vinted či jiné online secondhandy. Ze secondhandu mám doma spoustu krásných kousků, ale jako první se mi asi vybaví dlouhý khaki overal původně z Only a krásná midi khaki sukně.

Nakupujete spíše impulzivně, nebo si každý nákup módního kousku pečlivě rozmýšlíte?

Vždy mi skočí na mysl určitý kousek oblečení, který zkrátka musím mít. Jeho koupi si ale promýšlím. Zvažuji, jestli se mi do šatníku hodí, jestli ho opravdu unosím, a zajímá mě i složení, a jak se v té věci vlastně vůbec cítím.

Pokud se nepletu, pracujete především z domu. Jakou roli v tom hraje móda? Snažíte se ráno hezky obléknout, jako byste vyrážela do kanceláře, nebo na to vůbec neberete ohled? Případně pomáhá to vaší produktivitě?

Přesně tak. Pokud zrovna někde nefotím, pracuji z domu. U mě je to začarovaný kruh. Když se ráno namaluji a nějak lépe obléknu, mám dojem, že tím ztrácím čas, který bych měla věnovat své práci. Když se ráno ale nenamaluji a neobléknu, odpoledne se mi většinou už nikam nechce, protože nejsem namalovaná a zdá se mi zbytečné se malovat jen na část dne (smích). Mám to tedy jak kdy a záleží na mé náladě a chuti po ránu. Nicméně bych i tak řekla, že většinu času spíše pracuji neupravená a v teplákách.

A nakonec trocha inspirace. Jaké máte plány na rok 2020 a na co se vaši sledující mohou těšit? 

Plány pro rok 2020 byly věnovat se naplno svatebnímu focení. V tom mi ale zatím koronavirus brání, a tak jsme už s klienty některé termíny přesouvali na příští rok. Zároveň jsem chtěla cestovat, ale již při první letošní cestě do zahraničí nám uzavřeli hranice před očima, tedy kdo ví, jaký tento rok nakonec ještě bude.

Navštivte blog www.vendulajirmannova.com a pro každodenní inspiraci ji nezapomeňte sledovat na Instagramu @vendulajirmannova.