Jak vybrat turistický batoh? Jednoduchý průvodce výběrem

08.07.2022

Batohy rozlišujeme podle účelu od městských a školních až po specifické sportovní. K nim řadíme např. funkční cyklistické, běžecké či turistické batohy. I ty lze roztřídit na základě dalších kritérií do několika skupin. Jak vybrat turistický batoh pro své konkrétní cíle?

Jaké jsou všeobecné výhody a funkce turistických batohů

Turistický batoh využijete od jednoduchých procházek přes několikahodinové túry až po zátěžové situace vysoko v horách. Každé z těchto prostředí vyžaduje mít u sebe nezbytné sportovní věci, oblečení i zdravotní pomůcky na túru. Na přenášení všech těchto věcí vám skvěle poslouží turistický batoh. Ten poskytuje optimální objem, snadnou dostupností k úložným částem, a navíc je lehký. Na náročných úsecích oceníte i systém pro pravidelnou cirkulaci vzduchu.

Z hlediska pohodlí a zdraví jsou nejlepší variantou turistické batohy s vyztuženým zádovým systémem a popruhy na hrudní a bederní oblasti.

Výhody a funkce turistických batohů
zdroj: Unsplash

Hlavní kritéria výběru turistického batohu

Nejen tyto základní funkce, ale také podrobná kritéria výběru odlišují běžné batohy od těch turistických. Nejvíce se zaměřte na:

Velikost / objem batohu

Toto kritérium závisí nejen na délce, ale také na náročnosti túry. Na základě toho rozlišujeme turistické batohy podle objemu.

Menší batohy v objemu do 30 l

K univerzálním batohům patří ty v objemu od 15 – 30 l, skvěle vám postačí jak na letní, tak zimní turistiku, přesněji na jednodenní túru. Navíc turistický batoh 30 l vám v méně náročných podmínkách postačí i na 2denní výstupy.

Náš tip: Tento model turistického batohu zefektivňuje každý prodloužený víkend všude tam, kde vás zlákají prohlídky za kulturou, zábavou, adrenalinem i za romantikou. Takto lze projít například druhé největší město Španělska – Barcelonu – kde to s batohem na ramenou můžete pořádně roztočit.

Mnozí outdooroví nadšenci nazývají tento malý turistický batoh velmi spolehlivým a flexibilním společníkem i pro další funkce. Obvykle totiž mají větraný nosný systém, ochranu proti dešti a silnou fixaci pro turistické hole a další výbavu. Nezapomínáme ani na kompatibilitu s hydratačním systémem.

Víte, že si ještě větší přízeň získávají malé batohy díky jednoduchosti několika složek a své minimální váze? Mnohé nesou přívlastek ultralehký turistický batoh s dostatečným prostorem pro hydrovak, lékárničku, oblečení, jídlo, pití a na doklady.

Větší turistické batohy v objemu od 30 – 50 l

Větší turistické batohy v objemu od 30 – 50 l využijete nejen pro víkendovou turistiku, ale také pro náročný přechod v horách. Při výběru se zaměřte na jeho prostornost a dostatek místa pro spací pytle, karimatky, náhradní oblečení a na jejich dobrou přístupnost. Musíte však počítat s větší váhou.

Objemné turistické batohy od 50 – 80 l

Tyto velmi objemné turistické batohy, které mají až 80 l, zastřešují funkční technologii s polstrováním v bederní oblasti a nastavitelným hrudním pásem. Stejně tak oceníte boční kompresní popruhy a voděodolnou ochranu. Jejich konstrukce je obvykle robustní a těžká.

Konstrukce a vybavení batohu

Dle konstrukce turistického batohu se batohy rozdělují na bezrámové, s vnějším rámem a batohy s vnitřním rámem. K bezrámovým patří ultralehké modely, které i při objemu nad 50 l nepřevyšují váhu nad 1,5 kg.

Pozor! U minimalistických batohů většinou chybí hlubší kapsy či ergonomické zabezpečení na hrudi a bedrech. Ve srovnání s nimi umožňuje přídavný vnější rám uchycení na těžší sportovní výbavu a u vnitřního rámu se celá pozornost koncentruje na ergonomii těla a rozložení hmotnosti nákladu.

Před koupí turistického batohu si všímejte úložného systému, jeho rozvržení a přístupnosti. Každá kapsa nese svou funkci a umožňuje lepší dosah na věci – přední kapsy na menší a skladné oblečení, boční na jídlo a pití, vrchní na „drobnosti“ (doklady, peníze, klíče či mobil). Samozřejmostí by měly být také kvalitní zipy, které vydrží i větší zátěž. Při komplexnější turistické výbavě se neobejdete bez zajištění řemeny, resp. popruhy.

Popruhy charakterizují také hrudní a bederní ochranný systém. Zlepšují fixaci, stabilitu, ale zejména rovnoměrné rozložení váhy po celém těle.

Skvělou vychytávkou na turistickém batohu je příprava na hydrovak, tedy na sáček s vodou, která se přijímá pomocí hadičky. Oceníte ji zejména na delších a náročných letních túrách. Skvělým doplňkem je i vodoodpudivá úprava, resp. nepromokavá pláštěnka na batoh.

Podle pohlaví

Dětské a stejně moderní dámské turistické batohy poznáme nejen podle „veselejšího“ a barevnějšího designu, ale také podle stavby a konstrukce. Respektují specifickou anatomii těla, které dominuje štíhlejší a kratší trup či užší ramena.

Dětské turistické batohy doporučujeme s délkově nastavitelnými ramenními popruhy, protože děti rostou jako z vody. Pánské batohy na túru se více orientují na splývavost v prostředí, mají proto neutrální motivy. Stavba batohu poskytuje pohodlí i pro vyšší a mohutnější postavu, plnější v ramenou a širší v trupu.