Jak vybrat chytré hodinky v 8 krocích?

23.02.2021

Chytré hodinky. Hit, který se objevuje na zápěstích mužů, žen, ba i dětí stále častěji. Nejde jen o nějaké pokročilé digitálky. SmartWatch jdou ještě o kus dál. Nabízejí především možnost propojení s další nezbytnou elektronikou, kterou používáme denně – tedy zejména s mobilními telefony. Kromě toho jsou tyto hodinky zpravidla opatřeny řadou funkcí, které s měřením času nemusejí nijak souviset. Postihl je tedy podobný fenomén jako už zmíněné mobilní telefony. Primární funkce, podle níž jsou zařízení nazvána, se posouvá z centra zájmu kamsi na okraj. Samozřejmě že vám chytré hodinky prozradí kolik je hodin. Málokdo si je ale kupuje jen kvůli tomu.

Na co se tedy při nákupu zaměřit? Na základě jakých parametrů nebo funkcí si udělat porovnání chytrých hodinek a vybrat takové, které vám sednou na míru? Na tak malý přístroj toho může být překvapivě celkem hodně. I cena těchto hodinek – která si nezadá s cenou chytrých telefonů – přímo nabádá k rozvážnějšímu výběru. V tomto článku se proto budeme krok za krokem věnovat tomu, na co se při pořizování chytrých hodinek zaměřit.

1. Chytré hodinky, náramky, anebo snad sporttester?

Z různých variací a odrůd moderních zařízení může jít leckomu, kdo bedlivě nesleduje dění, hlava kolem. Kromě chytrých hodinek už jste nejspíš slyšeli i o chytrých náramcích nebo sporttesterech. Vzhledem k tomu, že se všechny obvykle připínají řemínkem na zápěstí jako klasické hodinky či digitálky, není vůbec divu, že rozdíly mezi nimi nemusejí být na první dobrou zřejmé. Takže jak se v nich jednoduše vyznat a vybrat si tu správnou variantu?

Sporttestery

Jde o jakési chytré hodinky s vysloveně sportovním zaměřením. Funkce měření času je sekundární (přinejlepším), takže se ujal název, který k ní raději vůbec neodkazuje. Kvalitní sporttester je takový příruční asistent pro sportovní aktivity a trénink.

Mezi klasické funkce patří měření tepu, stopky, měření vzdálenosti a případně přesné polohy (GPS) nebo krokoměr. Zařízení vám změří i rychlost, odhadne spálené kalorie a vytvoří různé zajímavé statistiky. Outdoorové modely mají třeba i barometr či kompas, abyste nezbloudili třeba při přespolním běhu. A tím nemusí být výčet zdaleka kompletní. Obvykle se nabízí také propojení s mobilním telefonem, případně přehrávání hudby a podobně. Důležitá může být také voděodolnost a mechanická odolnost.

Kvalitní a dobře vybavené sporttestery nejsou nijak levnou záležitostí. V průměru se vyrovnají, nebo překonají ceny chytrých hodinek. Pokud vám stačí „kamarád“ pro sport se základnější výbavou, řešením může být chytrý neboli fitness náramek…

Chytré fitness náramky

Jednodušší a levnější verze sportovních hodinek. Základem je krokoměr, snímač tepu, populární funkcí je monitoring spánku, který vám pomůže sledovat, jak dobře nebo špatně spíte. Součástí bývá rozhraní Bluetooth pro propojení s mobilním telefonem. Solidní chytré fitness náramky koupíte už pod tisíc korun, což se vám u sporttesterů ani chytrých hodinek nejspíš nepodaří.

Chytré hodinky

A konečně klasické chytré hodinky. Univerzální pomocník, který představuje jakousi prodlouženou ruku chytrého telefonu a umí převzít řadu jeho funkcí v pohodlném kompaktním balení. Samozřejmostí je tedy propojení s mobilním telefonem. Umožní přijímat notifikace, včetně upozornění z e-mailu či sociálních sítí. Některé umí i přijímat hovory a SMS anebo bezkontaktně platit díky technologii NFC. Ty lepší mohou mít i Wi-Fi připojení k internetu nebo fotoaparát. Chytré hodinky mívají i stěžejní funkce sporttesterů, tedy měření tepu, rychlosti, mohou disponovat GPS nebo monitorem spánku, teploměrem, barometrem a tak dále.

2. Vybírejte dle způsobu použití

Je logické, že budete chtít hodinky, které uspokojí především každodenní požadavky a potřeby. Není přece nutné platit za funkce, které sice vypadají v popisku prodejce velice atraktivně, ale nejspíš je nezužitkujete. Hledáte hodinky pro outdoorové sporty? Pak jistě oceníte kvalitní GPS, kompas, možná i barometr. Pro aktivity v posilovně nebo běhání po cyklostezce na sídlišti si možná vystačíte s krokoměrem a měřením tepu a kalorií. Anebo chcete spíše civilní hodinky zejména pro přebírání funkcí mobilního telefonu, které vám pomohou v práci a ve společnosti?

3. Odolnost a voděodolnost

Jaký nápor hodinky vydrží? Důležité je sledovat voděodolnost a odolnost vůči prachu. Tyto hodnoty se značí zkratkou IP a následuje dvojčíslí. U sportovních hodinek je základ většinou IP47, což je velmi solidní ochrana proti vodě, takže při dešti rozhodně nemusíte hodinky ukrývat. Pokud chcete hodiny vystavovat opravdu extrémním podmínkám, najdete i takové s krytím IP67 nebo IP68. Za to si ostatně docela připlatíte. Hodinky jsou takřka zcela vodotěsné a prachuvzdorné. Nutno říct, že pro běžné použití, je tak vysoký stupeň ochrany poněkud předimenzovaný.

4. Funkce

Funkce a možnosti patří samo sebou k nejdůležitějším faktorům při nákupu chytrých hodinek. Většinu už jsme jich nicméně zmínili v předchozích bodech. Mezi žádané a zásadní funkce obvykle patří příjem notifikací, kalendář s událostmi neboli jakýsi diář, propojení s telefonem třeba i s možností přijímání hovorů a zpráv, přehrávání hudby nebo přístup na internet. Dále jsou obvykle v hodinkách přítomny funkce sportovního charakteru (snímač tepu, krokoměr nebo i GPS navigace atd.). Záleží jen na vás, jaké funkce potřebujete – a kolik hodláte do hodinek investovat.

5. Operační systém a kompatibilita

Kvalitní chytré hodinky mají své operační systémy, které se liší podle výrobce. Například Apple využívá u hodinek systém WatchOS, značka Garmin má systém Garmin OS, populární čínský výrobce Xiaomi mívá systém Amazfit OS (ten používá pochopitelně i značka Amazfit) nebo vlastní systém. Za zmínku stojí i OS od Googlu Wear OS (např. značka Polar) atd.

Je zřejmé, že systémy se neliší pouze názvem, ale také uživatelským prostředím, vlastnostmi a možnostmi. Jejich porovnání by hladce vydalo na samostatný článek. Doporučujeme se však před koupí s oblíbenými systémy aspoň rámcově seznámit. Zaměřte se na design a uživatelskou přívětivost prostředí, vyladění (optimalizaci), možnost přizpůsobení a nastavení nebo dostupnost a možnost instalace nových aplikací (což není vždy samozřejmost). Některé operační systémy také nemusejí podporovat bezkontaktní platby nebo mohou být náročné na výdrž baterie.

Samostatnou otázkou je kompatibilita s OS vašeho mobilního telefonu. Většina zmíněných systémů podporuje populární OS Android, ale i iOS. Ale například WatchOS od Apple podporuje pouze „své“ mobilní systémy iOS. Kompatibilitu si pro jistotu ověřte, ať si zbytečně nepřiděláte nepříjemnosti.

6. Baterie

Nikdo nechce hodinky nabíjet dvakrát denně a kapacita baterie tudíž hraje velkou roli. Bohužel, chytré hodinky na tom v tomto ohledu zpravidla nejsou o moc lépe než chytré telefony. U většiny modelů není výdrž baterie při běžném používání zrovna závratná.

Průměr se pohybuje kolem 2 nebo 3 dní, ale u některých to může být i méně. Některé modely, které kladou na tento faktor důraz, však mohou vydržet i výrazně déle (třeba i 5 dní a více). Vždy ale záleží na tom, jak hodinky vytěžujete a jaké aplikace používáte. Například se soustavně zapnutou GPS navigací nemusí řada hodinek vydržet ani den. V „pohotovostním režimu“ naopak hodinky vydrží obvykle i stovky hodin.

7. Materiálové zpracování

Zmínku si zaslouží i materiálové zpracování. Mezi levnějšími modely (a zejména fitness náramky) vítězí plast a silikon. Vzhled není zvlášť exkluzivní, ale praktické vlastnosti jsou v poměru k ceně velmi příjemné. Nerez je oblíbenou volbou u dražších a kvalitnějších hodinek, ale nevýhodou je (vedle vyšší ceny) také větší hmotnost. Nejvyšší cenovou kategorii tvoří titanové hodinky.

8. Ceny a značky

Kolik chytré hodinky neboli SmartWatch vlastně stojí? Do 1 000 Kč počítejte s nejzákladnějšími modely, které spadají spíše do kategorie fitness náramků se základními funkcemi a jednodušším zpracováním včetně použití levnějších materiálů (silikon, plast). Do 5 000 Kč už lze najít velmi pěkné chytré hodinky a sporttestery s poctivou funkční výbavou, propracovanějším designem a zpracováním. Výběr je skvělý a patří sem většina nejprodávanějších modelů chytrých hodinek. V cenách nad 5 000 Kč už najdete špičkové modely exkluzivních značek s plnou výbavou. Důraz je obvykle kladen i na perfektní design a odolnost. Velkou část sortimentu zde tvoří zejména sporttestery.

Pokud jde o značky, mezi nejpopulárnější výrobce chytrých hodinek patří například značky jako Amazfit, Apple, Garmin, Samsung, ale také třeba Xiaomi nebo Huawei a další. U dražších sporttesterů převažuje značka Garmin, ale oblíbené jsou i modely značek Polar nebo Sigma. Pokud jde o dostupnější fitness náramky, zde dominují výrobci jako Xiaomi nebo Samsung, dále také Smartomat, Niceboy, Fitbit nebo například Honor.