Jak správně nosit baret? Stylistka radí, jak vybírat a s čím ho kombinovat

01.09.2021

Přechodná období, tzn. podzim a jaro, jsou ideální příležitostí pro dámský baret, který je jedním z nejstylovějších módních doplňků. Nevíte jak ho nosit a bojíte se, že v něm budete vypadat směšně? Vezměte sebevědomí do hrsti a zbytek nechte na nás – naučíme vás, jak správně nosit baret, jaké účesy se pod něj hodí a s čím ho kombinovat.

Co je baret a proč byste ho měla chtít

Baret je měkká placatá čepice kulatého tvaru, pro níž je typický „převis“ na jednu stranu. Nejčastěji se vyrábí z vlny, háčkované bavlny nebo akrylových vláken, setkat se ale můžete i s koženými barety. Původně plstěná pokrývka hlavy pro nejchudší rolníky je dnes módním doplňkem, který si zamilujete i vy. Proč?

  • Baret dokáže čarovat se stylem a vyzněním celého outfitu.
  • Baret je jednou ze základních esencí pro šmrncovní francouzský styl.
  • Je všestranným doplňkem, který můžete kombinovat téměř s každým oblečením a nosit ho na různé způsoby.
  • Pomocí baretu můžete dodat barevný nádech základnímu oblečení.

Historie baretů aneb Co mají společného Che Guevara a Coco Chanel

Mluvit o baretech a nezmínit jméno Che Guevara snad ani nejde. Kontroverzní revolucionář byl jejich nošením pověstný a bez nadsázky by se dal označit za průkopníka tohoto stylu. Opravdový módní hit z nich ale udělala až Coco Chanel, která ve 30. letech minulého století dala na módních přehlídkách prostor odvážným kombinacím tvídů s hedvábnými halenkami a s barety.

Nebyli ale zdaleka jediní, kdo zpopularizoval tento šarmantní kousek. Ze známých nositelek baretů můžeme jmenovat třeba Edith Piaf, Gretu Garbo, Brigitte Bardot, Kate Moss nebo princeznu Dianu. Z mužů si ho oblíbil například Rembrandt či Hemingway. Dnes nosí barety mnoho známých osobností a celebrit a z původní obyčejné čepice a později součásti armádních uniforem se stal módní doplněk, který by neměl chybět v šatníku žádné ženy, která chce mít styl.

Kdy, proč a jak vytvarovat baret

Nový baret může být tužší, takže nemá tvar a převis, který je u něj žádoucí. Proto je třeba ho před prvním nošením vytvarovat. Mezi lidmi je hojně rozšířené tvarování přes talíř, profesionální stylisté však doporučují tvarování přímo na hlavě – nový baret namočíte, vyždímete, vlhký posadíte na hlavu, upravíte do požadovaného tvaru a necháte uschnout.

Jak nosit baret & jaké účesy se hodí pod baret

Baret se nosí v zásadě třemi hlavními způsoby, které můžete dále upravovat, a to:

  • posazený na stranu
  • posazený zpříma do čela
  • posazený na temeni hlavy

Ve všech případech myslete na to, že okraje baretu končí vždy nad ušima, nejsou přetažené přes ně jako čepice. Nechcete-li působit směšně, vyhněte se nasazení na hlavu alá Chalupáři.

Ideální účesy pod baret

Baret vypadá nejlépe, necháte-li z pod něj vykukovat vlasy, ať už rozpuštěné nebo zapletené do copu, který vám v kombinaci s baretem dodá něžný holčičí look. Nosíte-li ofinu, určitě ji pod baret neschovávejte, venku bude daleko víc šik. A máte-li krátké vlasy? Ani s těmi se nemusíte baretu vzdávat, stačí ho jen správně nasadit – ve vašem případě na temeno hlavy.

TIP: Chcete-li baret ozvláštnit, můžete k jeho okraji připnout ozdobnou brož nebo vsadit na flitry, perly, spony či štras.

Stylistka radí: jakou barvu baretu zvolit a s čím ho kombinovat

Zeptali jsme se stylistky, jak vypadat elegantně a jaká barva baretu se hodí k jednotlivému oblečení. Ještě před samotným nákupem baretu se tedy raději podívejte do vaší skříně, jaké kousky se v ní ponejvíce nachází. Najdete-li:

  • Oblečení v převážně neutrálních barvách: Můžete si dovolit výrazný červený baret nebo barety v pastelových barvách, které rozjasní váš outfit.
  • Barevné a vzorované oblečení: Vsaďte na šedý, černý, béžový nebo tmavě modrý baret, který se nebude s vaším oblečením tlouct.

Skvělé je, že baret se snese s téměř jakýmkoliv oblečením. Společně s trenčkotem a mokasínami nebo kotníkovými botami na podpatku vám dodá francouzský šarm, s šaty a rukavicemi vysoce elegantní look a s otrhanými džínami a jednoduchým bílým tričkem zase svěží mladistvý švih.

Bát se nemusíte ani kombinování stylů, například jemné dívčí šaty s volány a krajkami skvěle rozbijete koženým baretem a naopak, vezmete-li si kožený rockový křivák, můžete svůj vzhled zjemnit vlněným baretem a vlasy spletenými do copů.

TIP NA ZÁVĚR: K černému, šedému nebo hnědému baretu se hodí výraznější líčení. Sáhněte po červené rtěnce a váš look bude naprosto dokonalý. Vybrala jste výrazný červený baret? Vsaďte na nude make-up.

Inspirace z Instagramu