Jak si vybrat cestovní kufr?

18.07.2019

Období letních dovolených je v plném proudu a s ním nerozlučně souvisí i výběr cestovního kufru. Váháte nad tím, zda zvolit velký, nebo malý? Jestli raději sáhnout po látkovém, nebo skořepinovém a zda dát přednost plastu, či hliníku? V tomto článku se dozvíte, na jaké parametry byste se měli při výběru cestovního kufru zaměřit a jak zvolit ten, který vám bude sloužit několik let.

Věděli jste?

Do konce 19. století se cestovalo s masivními truhlami, které byly tak těžké, že je museli nosit hned dva nosiči. Až roku 1864 byla E. S. Clappem patentovaná truhla s výsuvnými koly. O klasickém cestovním kufru, který nahradil truhlu, mluvíme od počátku 20. století, kdy měly kufry rám ze dřeva nebo železa a byly potaženy látkou, případně kůží.

Jakou velikost zvolit?

Velikost kufru byste měli vybírat s ohledem na délku plánované cesty. Pokud plánujete pouze kratší cesty, oceníte kabinové zavazadlo, které svými rozměry odpovídá příručnímu zavazadlu, v případě, že cestujete letadlem. Střední nebo velký kufr vám zase přijde vhod, pokud plánujete delší dovolenou nebo rodinný výlet. Objem středních kufrů se pohybuje mezi 60 až 90 litry a velké kufry disponují 90 litry a více.

A jaký materiál?

Materiál jde ruku v ruce s kvalitou kufru. Vybírat můžete mezi textilními a skořepinovými kufry. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto materiálů?

Textilní kufry

Textilní kufry jsou zpravidla lehčí a levnější a jsou ideální volbou v případě, že hledáte pouze kabinové zavazadlo. Nevýhodou však je, že se mohou po nešetřeném zacházení v letadle snadno zašpinit, potrhat či prořezat.

Tip: Potravinářská fólie
Chystáte se s látkovým kufrem do letadla a bojíte se, zda cestu zvládne? Ještě před odletem jej doma obalte potravinářskou fólii. Ušetříte tak za balení kufru přímo na letišti.

Skořepinové kufry

Ideálním zavazadlem do letadla jsou skořepinové kufry, které jsou vyrobené z plastu nebo hliníku a vynikají vysokou odolností. Výhodou také je, že jsou nepromokavé.

Vybavení, které se bude hodit

Při výběru se nezapomeňte zaměřit také na vybavení. Jistě oceníte kolečka, kvalitní rukojeť a možnost zamčení kufru. Ideální volbou je kufr se čtyřmi kolečky, která jsou zárukou bezproblémové manipulace. Rukojeť by měla být ideálně vysunovací s pojistkou proti zpětnému zasunutí.

Hezký napohled, praktický uvnitř

V současnosti můžete vybírat z celé palety barev a vzorů kufrů. V případě, že sáhnete po pestrých barvách nebo vzorech, snadněji svůj kufr najdete mezi ostatními. Co se týče organizace vnitřního prostoru kufru, zaměřte se na to, zda má dostatek přihrádek a kapes. Některé kufry nabízejí například možnost oddělení čistých a špinavých věcí či vestavěné ramínko.

Tip: Obal na kufr
Chcete svému kufru vdechnout nový vzhled? Na trhu jsou k dostání i originální obaly na kufry.

Chystáte se letos na dovolenou? A už máte cestovní kufr? Vyberte si díky našim radám ten, který na cestách oceníte.