Jak se správně starat o vaši oblíbenou koženou kabelku

10.08.2020

Pokud se rozhodnete investovat do kvalitní kožené kabelky, vyplatí se o ni s láskou a velkou důsledností pečovat. Právě značková kožená kabelka totiž symbolizuje nestárnoucí módní doplněk, který můžete jednoduše kombinovat s nejrůznějšími outfity. Ale jak o se o ni opravdu správně starat? 

Vystavte ji tak, aby se nezmačkala

Jestliže si koupíte drahou luxusní kabelku (například od značek Gucci, Furla nebo Michael Kors), pravděpodobně vás ani nenapadne ji schovávat, ale naopak si ji vystavíte na nějaké dobře viditelné místo. Dejte si však pozor na to, abyste kabelku zbytečně nezaskládala dalšími věcmi, které by ji mohly zatěžovat a způsobit její zmačkání.

Nepoužíváte zrovna kabelku? Vycpěte ji!

Tento bod neplatí pouze pro kožené kabelky, ale obecně pro všechny. Pokud váš milovaný doplněk zrovna nepoužíváte, vycpěte jej. Skvěle k tomu poslouží třeba hedvábný papír, šátky, nebo si můžete nechat výplň z obchodu. Díky tomu bude vaše kabelka držet tvar, i když bude nějaký ten týden odpočívat ve vaší šatně. 

Chraňte ji před deštěm a vlhkem

Kožené kabelky si příliš nerozumí s nadměrnou vlhkostí. Pokud je tedy venku průtrž mračen, pro jistotu ji nechte doma, nebo ji alespoň chraňte deštníkem a po příchodu domů ji osušte. Pro očištění jemných nečistot používejte pouze navlhčený ubrousek. Kožená kabelka rozhodně nepatří do pračky ani do lavorů s vodou. 

Dávejte pozor na zašpinění a poškození vnitřní části

V kabelce nosí každá žena nejrůznější věci. Od lahve s vodou, přes make-up až po oblíbený parfém. Bohužel se však může stát, že se vám sem tam uvnitř něco vylije. Aby vaše kabelka vypadala pořád jako nová, myslete na tuto skutečnost v ideálním případě dopředu. A rizikové věci zabalte do dalších organizérů, které pomohou zabránit v tom nejhorším. 

Kožené kabelky

Vezměte ji na profesionální čištění

O kabelku pečujte pravidelně. V ideálním případě ji několikrát do roka vezměte za profesionálem, který se v tomto oboru pohybuje a vaší kabelce poskytne přesně tu péči, kterou si zaslouží. Kabelku ošetří speciálním přípravkem, který zabrání v popraskání koženého materiálu a ochrání jej před vznikem nejrůznějších skvrn. 

Pozor na denim

Pokud kabelku plánujete nosit k outfitům složeným z denimových kousků, zbystřete. Jestliže si vezmete bílou koženou kabelku k modrým džínům, které s ní budou v kontaktu, může dojít k přenosu barviva a zničení kabelky

Nepokládejte ji na zem, pokud nemusíte

Některé kabelky jsou ve spodní části vybaveny speciálními kovovými částmi. Pokud je má i vaše kabelka, můžete ji bez obav na zem položit. Pokud je ale nemá, raději se tomuto kroku vyhněte a najděte kabelce nějaké jiné místo. V restauracích a kavárnách můžete používat speciální háčky na kabelky, díky kterým doplněk zavěsíte ke svému stolu. 

Zbytečně kabelku nepřeplňujte

I když se vám zdá, že si s sebou potřebujete vzít spoustu nezbytností, dobře si to rozmyslete. Pokud to totiž s věcmi uvnitř kabelky budete přehánět, můžete kvůli tomu její životnost ohrozit. Kožené kabelky obecně nejsou stavěny na příliš vysokou zátěž. Pokud tedy každodenní nezbytnosti zredukujete, pomůžete tím jak kabelce, tak i samy sobě.