Genderově neutrální móda: módní revoluce, která boří stereotypy

25.06.2021

„Nebreč, kluci nepláčou“, „jsi holčička, přece nebudeš běhat za míčem“,  tyto a mnoho dalších stereotypů spojených s mužským či ženským pohlavím slýcháme již od dětství a ty se pak s námi táhnou celý život. Časy se však mění a čím dál tím častěji se objevují diskuze na téma genderová rovnost, které si kladou za cíl tyto stereotypy vymýtit. Téma genderová vyváženost se dostalo už i do módních kruhů – a ať už je snahou šokovat nebo vzdělávat, rozhodně se daří a genderově neutrální móda úspěšně boří mýty.

Co znamená genderově neutrální móda?

Genderově neutrální móda znamená oblečení vhodné pro všechny. Zastává myšlenku, že každý má právo oblékat se jak chce – bez ohledu na to, jakého je pohlaví. Genderově neutrální móda nerozlišuje barvy, vzory ani střihy na vhodné pro ženy či muže, ale podporuje individualismus a oblékání se tak, jak cítíme, že bychom se chtěli oblékat a nikoli tak, jak společnost očekává, že se budeme oblékat vzhledem k našemu pohlaví. 

V souvislosti s genderově neutrální módou zaznívají pojmy jako „androgynní vzhled“ nebo „queer“. Androgynní vzhled má člověk, který nese znaky obou pohlaví a často u něj na první pohled nepoznáte, zda jde o muže či ženu. Výraz „queer“ měl ještě ke konci 20. století pejorativní význam (queer = v doslovném překladu divný), v roce 1990 byl ale re-artikulován a použit jako nástroj boje proti útlaku homosexuálů. V současné době zastřešuje pojem queer homosexuály, transgender osoby a osoby, které nemají sexuálně vyhraněnou identitu.

Získali jste po přečtení výše uvedeného pocit, že genderově neutrální móda je výsadou menšin nebo excentrických celebrit? Omyl. Genderově neutrální móda je přínosem pro všechny z nás.

Proč je genderově neutrální móda důležitá pro nás všechny?

„Gender equality is the secret to world peace“, „We are all partners in this life“ – to jsou výroky Angeliny Jolie, které znamenají „Genderová rovnost je tajemstvím světového míru“ a „Všichni jsme v tomto životě partnery“. Působivá a emotivní slova, která se rozhodně netýkají pouze zemí třetího světa. Diskriminace na základě pohlaví, sexuální orientace, víry či politického přesvědčení je v menší či větší míře celosvětový problém.

A právě proto bychom genderově neutrální módu neměli vnímat jako výstřelek – i když jím v některých případech může být – ale jako symbol bourání stereotypů a předsudků o tom, kým bychom měli být a jak bychom měli žít na základě toho, v jakém těle jsme se narodili. Genderově neutrální móda je cestou ke svobodě a rovnosti pro každého z nás.

Celebrity, které inspirují svou odvahou být jiní

Pro mnoho lidí jsou celebrity obyvatelé tak trochu jiného světa, u kterých extravagance nepřekvapí. Ona extravagance ale, i když leckdy nenápadně, ovlivňuje naše vnímání a pomáhá nám otevírat mysl. Ostatně, kde by asi byl svět bez Iggyho Popa nebo Davida Bowieho, kteří by se bez nadsázky dali označit za první propagátory genderově neutrální módy. Nebo, když půjdeme mnohem hlouběji do historie, královny Kristýny, která jako první oblékla kalhoty?
Ale zpátky do současnosti – vybrali jsme celebrity, které nás inspirují svými outfity či aktivitami za rovnocennější svět.

Laura Pergolizzi

Americká zpěvačka s italskými kořeny známá pod pseudonymem LP je pro svůj vzhled i hudební projev přirovnávána k Bobu Dylanovi. Původně skládala texty pro Cher, Rihannu nebo Backstreet Boys, načež se rozhodla zahájit svou vlastní, velice úspěšnou kariéru. Netají se tím, že je lesbička vyznávající androgynní vzhled a genderově neutrální módu.

Adwoa Aboah

Společně s Binx Walton a Slick Woods je známá pro své krátce střižené, někdy oholené, vlasy a extravagantní outfity. Adwou je nejen úspěšná modelka, která se objevila na březnové obálce Vogue, ale také zakladatelka organizace Girls talk, jež pomáhá mladým dívkám diskutovat o aktuálních problémech. 

Harry Styles

Když se Harry Styles v roce 2020 objevil na titulce Vogue v dámských šatech, způsobil doslova bouři. Zobrazení samotného muže na titulce bylo samo o sobě převratným počinem, daleko víc diskutované však bylo jeho oblečení. Nechyběl ani názor „Neexistuje společnost, která by dokázala přežít bez silných mužů. Přiveďte zpět mužné muže.“ Sám zpěvák nepovažuje svůj dámský styl oblékání, ke kterému se otevřeně hlásí, za nic výjimečného a říká, že není důležité co nosíme, ale zda se cítíme dobře a sami sebou.

Billy Porter

Herec Billy Porter se stal ikonou genderově neutrální módy na 91. galavečeru udílení Academy Awards, na který vyrazil ve značně originálním smokingu – od pasu nahoru na něm nebylo nic zvláštního, překvapením byla spodní část, kde byste čekali kalhoty. Billy ale místo nich oblékl velkorysou sukní, která jakoby vypadla z viktoriánských dob.

Willow and Jaden Smith

Sourozenecké duo vždy platilo za kreativní a přemýšlející „mimo škatulky“. Jaden se řadí mezi první mužské celebrity veřejně nosící sukně, Willow si zase nedávno oholila vlasy na krátko, což je u žen stále považováno za přinejmenším nezvyklé, čímž dodala odvahu desítkám tisíc dalších žen po celém světě.

Céline Dion

Céline Dion nepatří k celebritám, které šokují svým oblečením, baví nás ale její dětská kolekce genderově neutrální módy Célinununu. Poselství kolekce je jasné – vymanit se ze stereotypů, jež na nás útočí už od okamžiku narození (a často ještě dříve) a dát světu více myšlenkově otevřených a tolerantních lidí.

Haaz Sleiman

Americký herec pocházející z Libanonu také neoplývá extravagantními outfity, za zmínku však určitě stojí. Haaz je gay pochází z muslimského, silně věřícího prostředí, kde je na první místo postavena rodina. Boří tak hned dva mýty a stereotypy najednou a zároveň pomáhá všem mladým muslimům, kteří se ve stejné situaci cítí osamělí.

zdroj fotografií: pinterest.com