Dokonalá postava bez námahy? Vyzkoušejte stahovací prádlo

06.02.2023

Touha po zeštíhlení a zpevnění postavy bez úsilí nás provází snad odjakživa. Už v novověku se ženy upínaly do těsných korzetů, ve kterých mnohdy ani nemohly dýchat. Dnes je to naštěstí mnohem jednodušší. Stačí si pod halenku, šaty nebo džíny obléct nenápadné stahovací prádlo a rázem můžeme vypadat o dvě čísla štíhlejší! 

Jak funguje stahovací prádlo

Stahovací prádlo je tajnou zbraní všech žen, které chtějí získat dokonalou postavu bez hladovky a cvičení. Obléká se pod oblečení a pomocí tlaku a tvarování schová sebemenší nedokonalost. Vytváří tak dojem štíhlejší a pevnější postavy bez nevzhledných boulí, faldů a ochablých míst.

Stahovací prádlo může mít různé podoby – od kalhotek po celé šaty, od pružného po pevně stahující, od levných kousků po luxusní. Přečtěte si, jaké druhy stahovacího prádla existují, jak vybrat to nejlepší a jakou roli hraje typ vaší postavy. 

Jaké druhy stahovacího prádla existují

Stahovací kalhotky

Stahovací kalhotky jsou naprostý základ. Skvěle doplní úzkou sukni, upnuté kalhoty nebo pouzdrové šaty. Klasické kalhotky překryjí spodní část břicha a vytvarují hýždě, zatímco kalhotky s vysokým pasem, které mnohdy sahají až pod prsa, si poradí s celým břichem, boky i pasem. 

Stahovací legíny

Stahovací legíny, většinou spíše stahovací kraťasy, vám pomohou vytvarovat problematické hýždě a stehna, s delší variantou můžete schovat i celé nohy. Hodí se pod kalhoty i dlouhé šaty.

Stahovací šaty

Pokud vás netrápí konkrétní partie, ale chcete rovnou zpevnit celou postavu, sáhněte po stahovacích šatech. Nebudou sice poskytovat tu nejvyšší míru stažení, ale vyhnete se zařezávání a ohýbání látky.

Stahovací punčochy

Stahovací punčochy se postarají o dokonalé vytvarování vašich nohou – od hýždí, přes stehna až po lýtka. Můžete je obléct pod kalhoty, a protože vypadají jako běžné punčochy, hodí se i k šatům.

Stahovací body

Nechcete stahovat každou partii zvlášť? Oblékněte stahovací body, které zakryje nedokonalosti po celém těle – schová břicho, pas, hýždě, stehna a podle střihu i paže. 

Stahovací pás

Stahovací pás zdokonalí nejen váš vzhled, ale i zdraví. Stáhne a zpevní oblast pasu a břicha. A za to vám poděkují i vaše záda. Pás si získal oblibu také jako stahovací prádlo po porodu.

Stahovací spodnička

Stahovací spodnička vytvaruje boky, břicho, pas, ale i hýždě a stehna. Nejčastěji najde využití při slavnostních příležitostech, kdy schovává nedokonalosti pod sukní nebo šaty.

Stahovací podprsenka

Stahovací podprsenka je v podstatě sportovní podprsenka, která má spíše praktickou než estetickou funkci. Při sportu brání prsům v pohybu, který by mohl způsobovat bolest.

Jak vybrat stahovací prádlo

Velikost

Stahovací prádlo vás dokáže udělat o 1 až 2 velikosti štíhlejší. To ale neznamená, že by mělo být o 1 až 2 velikosti menší než vaše běžná velikost. Naopak! Velikosti stahovacího prádla odpovídají velikostem normálního oblečení – pokud nosíte legíny velikosti L, stahovací legíny si také kupte ve velikosti L.

Menší velikost prádla vás neučiní ještě štíhlejší. Naopak vytvoří pod oblečením nevzhledné boule, které prozradí nejen stahovací prádlo, ale hlavně vaše skutečné křivky. 

Tvar těla

Každé tělo připomíná nějaký tvar – nejčastěji jablko, hrušku, obdélník či přesýpací hodiny. Ať je ten váš jakýkoliv, existuje stahovací prádlo, které je určené přesně pro něj

  • Postava typu jablko – Postava s širokým pasem a celou horní polovinou těla. Tuk se ukládá hlavně v oblasti břicha a pasu. Ideálním stahovacím prádlem pro tuto postavu je stahovací prádlo na břicho, např. košilka, která skryje břišní tuk. 
  • Postava typu hruška – Typicky má boky širší než ramena a výrazný pas. Tuk se většinou ukládá do hýždí, boků a stehen. Pro tuto postavu pořiďte stahovací prádlo, které tvaruje pas, stehna a zadek, jako jsou stahovací kalhotky a legíny. 
  • Postava typu obdélník – Postava s rameny stejně širokými jako boky a širokým pasem, celkově poměrně rovná. Nejvíce zápasí s tukem v oblasti trupu.  Vysoké stahovací kalhotky na břicho jsou ideálním řešením. 
  • Postava typu přesýpací hodiny – Má stejně široká ramena jako boky a výrazný pas. Tuk se ukládá především do horní části stehen. K postavě ve tvaru přesýpacích hodin se nejlépe hodí stahovací body, které si poradí se všemi problémovými partiemi. 

Stupeň stažení

Jak moc by mělo stahovací prádlo stahovat? Tak akorát. Je jasné, že toužíte po co nejlepším výsledku, ale nezapomínejte na pohodlí

Existují tři stupně stažení:

  • Nízký stupeň stažení – Stahovací prádlo vám pomůže především vyhladit nedokonalosti. Většinou je vyrobeno z příjemného, pružného materiálu a hodí se ke každodennímu nošení.
  • Střední stupeň stažení – Prádlo se středním stupněm stažení postavu zároveň lehce tvaruje. Vyrábí se z pevnějších, ale přesto pružných materiálů. Představuje ideální stahovací prádlo pod šaty a další přiléhavější outfity.
  • Vysoký stupeň stažení – Silné stahovací prádlo s maximálním stažením a kontrolou, vyrobené z pevných materiálů. Je perfektní pro slavnostní příležitosti, kdy chcete vypadat dokonale – třeba jako stahovací prádlo pod svatební šaty. 

Materiál

I když pohodlí není to hlavní, co od stahovacího prádla čekáte, při celodenním nošení je důležité. Vybírejte proto prodyšné materiály, které odvádějí pot a nedráždí pokožku. Stahovací prádlo bývá většinou vyrobeno ze spandexu, nylonu nebo směsi bavlny. Elastické materiály jsou sice pohodlnější, ale nemusí být nutně správnou volbou, pokud hledáte silnější stažení.

Značka

Stahovací prádlo najdete u většiny značek běžného spodního prádla. Vyzkoušet můžete například tyto oblíbené značky: 

Cena

Jako všechno prádlo, i to stahovací seženete za nízké, průměrné i velmi vysoké ceny. Stahovací kalhotky, punčochy a spodničky seženete už za několik stovek, zatímco stahovací legíny a košilky hledejte spíše v rozmezí od 500 do 1000 Kč. Připravte se ale na to, že kvalitní stahovací body vás může stát i několik tisíc korun.

Nejčastější otázky o stahovacím prádle

Mohu stahovací prádlo nosit každý den?

Pokud zvolíte pohodlné, prodyšné kousky, pak není důvod, proč byste nemohla nosit stahovací prádlo každý den. Kousky s vysokou mírou stažení si ale nechte na výjimečné příležitosti.

Mohu stahovací prádlo nosit i v těhotenství?

Stahovací prádlo může v těhotenství poskytovat oporu a komfort. Nedoporučuje se ale jeho každodenní nošení, a to zejména v pozdějších fázích těhotenství.

Jaká barva stahovacího prádla je nejlepší?

Stahovací prádlo má být hlavně praktické a v ideálním případě není vůbec vidět. Sáhněte po neutrálních barvách – pod tmavé šaty si můžete vzít černé stahovací prádlo, pod světlejší outfit zvolte tělovou barvu.

Nosí se společně se stahovacím prádlem podprsenka?

To záleží na typu stahovacího prádla. Většina stahovacího prádla ovšem neposkytuje vašemu hrudníku potřebnou oporu, a tak je lepší si k němu obléct i podprsenku.

Pomůže mi stahovací prádlo zbavit se tuku na břiše?

Stahovací prádlo vám pomůže tuk na břiše schovat. Pomůže vám také zvednout sebevědomí a dovolí vám vyzkoušet si, jaké by to bylo, kdybyste měla ploché bříško. A možná vás tak trochu nakopne k tomu, abyste se k takovému bříšku pomocí cvičení a zdravého stravování propracovala. Ale samo o sobě vás tuku na břiše zbavit nedokáže.