Co symbolizovaly šaty Kamaly Harris a Jill Biden na inauguraci nového amerického prezidenta?

22.01.2021

Není pochyb o tom, že se středeční inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena zapíše do americké historie. A to i z toho důvodu, že se viceprezidentkou stala poprvé v historii nebělošská osoba a ještě k tomu žena –  Kamala Devi Harris. Což je jasným důkazem toho, že se Amerika posouvá stále kupředu. Kupředu se ale posouvá také v módě. Výběr oblečení, včetně těch nejmenších detailů, rozhodně nebyl náhodný. Pojďme se na to nyní podívat trochu blíže.

Kamala Harris

Zatímco prezident Joe Biden nastoupil do úřadu v elegantním obleku Ralpha Laurena, viceprezidentka Kamala Harris se rozhodla pro fialové šaty a stejně barevný vypasovaný kabát od návrhářů Christophera Johna Rogerse a Sergia Hudsona. Oba tito návrháři bojují za lepší postavení Afroameričanů ve společnosti a jejich modely si oblíbila třeba Lady Gaga, Rihanna nebo již bývalá první dáma Michelle Obama.

Pozorovatelé navíc dobře vědí, že fialová barva má hned několik významů. Vznikne totiž, když se spojí modrá (demokraté) a červená (republikáni). Což odkazuje na výrok prezidenta Bidena, v němž kladl důraz především na to, že chce být prezidentem všech Američanů, bez ohledu na to, zda pro něj hlasovali, nebo ne. Zároveň je tato barva symbolem pokory a lepšího výhledu do budoucnosti.

Celý outfit pak Kamala doplnila perlovým náhrdelníkem, jenž odkazuje na studentský spolek Alfa Kappa Alfa, jehož byla na vysoké škole součástí. Ten by měl symbolizovat především ženskou sílu.

Jill Biden

Bidenova žena Jill měla na sobě modrý vlněný kabát a šaty s vroubkovanou sukní a šifonovým živůtkem, který na vrchním lemu zdobily perly a krystaly značky Swarovski. Celý tento komplet pochází z dílny newyorské návrhářky Alexandry O'Neill, jež stojí za značkou Markarian. Tímto výběrem vyjádřila nová první dáma podporu lokálním návrhářům a tamnímu průmyslu. Ačkoliv se jednalo o ušlechtilé gesto, Jill rozhodně není jediná, kdo se při takové události zachoval tímto způsobem. I například princezna Diana vynikala touto laskavou zvyklostí.

Obě dámy pak své outfity doplnily o slušivé kožené rukavice v barvách svých kabátů.