Co nosit na hlavě po chemoterapii a jak správně pečovat o pokožku hlavy?

Publikace: 06.07.2022

Chemoterapie, alopecie či hormonální změny patří mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů, které je pro mnoho žen v období nemoci dalším nepříjemným traumatem, s nímž se musí vyrovnat. Holá hlava u žen dnes již sice není tabu, přesto se jedná o zážitek, se kterým se běžnž člověk jen těžko vyrovnává. Na řadu pak přichází pokrývky hlavy, s nimiž lze chybějící vlasy zamaskovat.

Proč a kdy vypadnou vlasy po chemoterapii?

Ztráta vlasů je jedním z nejčastějších vedlejších účinků chemoterapie. Ta totiž nezabíjí pouze rakovinotvorné buňky, ale také ty zdravé. Přesněji řečeno, zastaví jejich růst, následkem čehož dojde k postupnému vypadávání vlasů, které začíná hned po prvním kole léčby, tzn. zhruba po 10 – 14 dnech od zahájení chemoterapie. 

Kromě vypadávání dochází i k dalším, méně známým, jevům, například ke změně struktury a barvy vlasů. Nové vlasy, které začnou růst po ukončení léčby, mohou být nejen oslabené, ale také vlnité, a to i když byly vaše vlasy po celý život rovné. Výjimkou není ani úplně odlišný odstín či šediny. 

Vše je způsobeno narušením vlasových folikul během léčby – dobrá zpráva je, že vlasy se obvykle během několika měsíců po ukončení chemoterapie vrátí do původního stavu. Jak rychle se do normálu vrátí, můžete ovlivnit i správnou péčí.

zdroj: Thirdman / Pexels

Péče o vlasy a pokožku hlavy po chemoterapii

Vypadávání vlasů během chemoterapie je jev, kterému nelze zabránit. Je ale možné přijmout opatření, která pomohou snížit jeho dopady a zvýšit šance na rychlejší regeneraci a růst nových zdravých vlasů po ukončení léčby.

Před zahájením chemoterapie

Vaše vlasy čeká náročné období. Před zahájením chemoterapie se vyhněte barvení a odbarvování, které je oslabí a urychlí jejich vypadávání. Pokud je to možné, nefénujte je, ale nechte je raději proschnout na vzduchu, stejně tak nepoužívejte žehličky a kulmy.

Nejpalčivější otázkou před zahájením chemoterapie je, zda si oholit vlasy. Zda tak učiníte, nebo ne, je čistě vaší osobní volbou – pokud se rozhodnete pro variantu oholení ještě zdravých vlasů, můžete je darovat na paruky a pomoci tak dalším onkologickým pacientům. 

Další alternativou, kterou mohou zvážit dlouhovlásky, je zkrácení vlasů na mikádo. Kratší vlasy vypadají hustější, takže jejich vypadávání nebude tak zjevné, navíc vám postupné zkracování může pomoci se lépe vyrovnat s jejich následnou úplnou ztrátou.

V průběhu chemoterapie

Buďte ke své pokožce a případným zbývajícím vlasům šetrní. Umývejte si hlavu jemným, nejlépe přírodním šamponem bez chemikálií a pouze v okamžiku, kdy je to nezbytně nutné – nadměrné mytí způsobuje vysoušení pokožky a následné svědění. Tomu lze zabránit používáním olejů, jež jemně vmasírujete do kůže.

Výborný je například 100% panenský kokosový olej, který obsahuje řadu látek, které mají příznivý vliv na regeneraci buněk. Na česání zbývajících vlasů používejte jemné masážní kartáče a hřebeny

V okamžiku, kdy vypadnou vlasy po chemoterapii, je vhodné chránit pokožku hlavy před extrémními vlivy počasí, což v létě znamená používání opalovacích krémů nebo šátků, v zimě pak čepic.

Po ukončení chemoterapie

Dorůstání vlasů je závislé na tom, jak dlouho se tělo po chemoterapii čistí. Obvykle začnou vlasy růst 2 – 3 týdny po ukončení léčby, kompletní obnovu vlasů lze čekat v rozmezí 3 – 6 měsíců.

V tomto období je třeba zachovat trpělivost a pokračovat s šetrnou péčí o pokožku a dorůstající vlasy. Možná vás budou lákat podpůrné prostředky pro urychlení růstu, buďte s nimi ale opatrní, některé mohou obsahovat látky, jež nejsou pro organismus v období regenerace příznivé. Stejně tak odolejte naplétání vlasů, které by pro ty nové a ještě slabé bylo zbytečnou přítěží.

Co nosit na hlavě po chemoterapii?

Těm, kteří takovou situaci nezažili, se může zdát řešení vlasů v období chemoterapie banální a povrchní, pro postižené je ale ztráta vlasů dalším stresujícím faktorem v již tak složitém období – a jak je známo, stres dokáže výraznou měrou ovlivnit náš zdravotní stav. 

Ačkoli se tedy jedná o nelehké období, mohou být pokrývky hlavy, ať už jsou to paruky nebo šátky, zdrojem zábavy, možností vyzkoušet nové styly a účesy a v neposlední řadě šancí se odreagovat a alespoň na chvíli zaměřit pozornost jinam.

Paruky

Paruky jsou vhodné řešení pro ty, kteří se se ztrátou vlasů vyrovnávají opravdu těžko. Na výběr je ze 2 typů paruk:

  • Z umělých vlasů, univerzální: Jsou levné, bohužel však mají řadu negativ, jako je nízká životnost, zacuchávání se, nutnost umývání speciálními šampony a nepřirozený vzhled. Největší problém je však umělý materiál, pod kterým se pokožka přehřívá, nadměrně potí a svědí.
  • Z přírodních vlasů, na míru: Paruky z přírodních vlasů, případně paruky vyrobené na zakázku, vypadají přirozeně, takže nikdo ani nepozná, že se nejedná o vaše vlasy, navíc s nimi nehrozí podráždění hlavy. Značnou nevýhodou je však cena, která začíná od 20 000 Kč.

Pojišťovny přispívají na paruky pro onkologické pacienty až 2 000 Kč, i tak je ale paruka investicí, která může být pro mnohé zásadní a zatěžující. Většina lidí tak volí spíše finančně dostupnější šátky a další pokrývky hlavy.

Šátky

Šátky stojí pár korun, jsou na výběr v nekonečné škále barev a vzorů a poskytují rozličné možnosti vázání (spoustu inspirace najdete na Instagramu, Pinterestu nebo Youtube), jež vám umožní vyhrát si s vaším vzhledem a cítit se dobře i bez vlasů. Oblíbené jsou dlouhé šátky, které lze nechat volně splývat či obtočit kolem hlavy, nebo naopak krátké šátky s gumičkou vzadu, které jsou velice snadné na úpravu. 

Při výběru šátku se zaměřte na ty z přírodních materiálů typu bavlna nebo bambus, které jsou prodyšné a nedráždí pokožku, umělým materiálům se raději vyhněte.

Turbany

Turbany jsou nasazovací jako čepice, takže je jejich stylizace jednodušší a rychlejší, navíc jejich teplejší varianty můžete nosit i v zimě. I zde vybírejte přírodní materiály, které jsou šetrné k pokožce. 

Podobně jako turbany jsou jednoduché také tunely, jež jednoduše nasadíte a dle potřeby stáhnete.

Klobouky

Klobouk sice nezakryje fakt, že vám chybí vlasy, může ale být vhodnou ochranou pokožky hlavy, a to především v letních měsících. 

Ať už si zvolíte jakoukoliv pokrývku hlavy, můžete si ji připravit dopředu, ještě před zahájením léčby, díky čemuž budete lépe připraveni na okamžik, kdy vám vlasy začnou vypadávat.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“