Co byste měli vědět, než začnete vybírat elektrokoloběžku?

18.05.2022

Elektrické koloběžky jsou fenoménem současnosti. Kromě imageového vzhledu nabízí také zábavnou, rychlou a ekologickou možnost, jak se přepravit do práce či školy. Na rozdíl od kola navíc nedorazíte do cíle s mapami od potu. Pokud proto přemýšlíte nad koupí tohoto inovativního dopravního prostředku, připravili jsme pro vás pár praktických rad, na co všechno si dát pozor.

Elektrokoloběžka: kompaktní dopravní prostředek pro všechny

Elektrické koloběžky jsou skvělým dopravním prostředkem do městských ulic. Svým uživatelům totiž umožňují snadnou přepravu, aniž by museli celé hodiny trčet v zácpách nebo hledat místo k parkování. Navíc jsou lehké i kompaktní, takže se s nimi bez problémů vejdete do výtahu i MHD. Na trhu najdete nespočet elektrokoloběžek pro děti i dospělé s různorodou úpravou i délkou dojezdu. Někdy je proto obtížné vybrat tu správnou, protože jiná se hodí do města, jiná zase na výlety do přírody.

Elektrická koloběžka: dopravní prostředek pro děti i dospělé
zdroj: Unsplash

Co zohlednit při výběru elektrokoloběžky?

1. Kvalita jízdy nadevše

Při výběru elektrické koloběžky si v první řadě zodpovězte otázku, kde všude ji budete používat. Výkon některých elektrokoloběžek je totiž slabší, dlouhá jízda na nich se tak po pár kilometrech stane spíše utrpením. Kromě výkonu si všímejte také velikosti kol – do města vám poslouží elektrické koloběžky s menšími koly.

Plánujete-li vyrážet do přírody, vhodnější jsou modely s většími koly z kvalitnějších materiálů. V tomto případě opět nezapomínejte na výkon baterie, protože tlačit svého dvoukolého parťáka do kopce pěšky není nic příjemného. Elektrokoloběžka do terénu by proto měla mít výkon alespoň 300 Wattů.

2. Pohodlí je přímo úměrné výkonu

Jízda na vaší nové elektrokoloběžce by měla být především pohodlná. I v tomto případě hraje zásadní roli její výkon. Čím vyšší má motor příkon, tím vyšší výkon dokáže produkovat.

V praxi to znamená, že výkonnější modely si bez problémů poradí i při stoupání a mohou se pochlubit také příjemnou maximální rychlostí. To se navíc projeví i v délce dojezdu, který se pohybuje od 15 až do 60 kilometrů. Ty nejvýkonější mají většinou maximální rychlostí 35 km/h a několik rychlostních režimů.

3. Nezapomeňte na bezpečnou jízdu

Pokud se právě teď v představách vidíte, jak vám vítr během jízdy dělá průvan ve vlasech, zabrzděte a myslete trochu na bezpečnost. Dětská elektrokoloběžka i elektrická koloběžka pro dospělé se během provozu stanou reálnou součástí silničního provozu. Sáhněte proto po kvalitní pevné konstrukci s propracovaným nosným rámem!

Součástí konstrukce by měla být také pevná a široká řídítka i bezpečnostní prvky. K nim patří především brzdy. Ty mohou být mechanické nebo ergonomické. U ergonomických platí, že jejich reakční doba může být delší. Proto volte spíše klasické mechanické brzdy. Některé modely disponují také zvonkem, dětská elektrokoloběžka i předním a zadním světlem či reflexními prvky.

4. Dobíjení baterie i nosnost jsou důležité

Každá elektrokoloběžka je limitována výdrží baterie. Po jejím vybití je třeba ji nabít. I čas nabití se pochopitelně u jednotlivých modelů liší. Standardní doba se pohybuje od dvou do šesti hodin. Elektrické koloběžky v rámci svých parametrů disponují také maximální nosností – nejčastěji od 100 do 120 kilogramů. U dětských verzí je samozřejmě nosnost nižší.

5. Nejde o levný špás

Elektrická koloběžka je bezpochyby povedený dopravní prostředek s mnoha přednostmi. V žádném případě se však nejedná o levný špás. Cena méně výkonných modelů se pohybuje od 5 000 korun, přičemž za ty nejlepší zaplatíte i 30 000 korun. Cena se samozřejmě odvíjí také od příslušenství. Dražší je například elektrokoloběžka se sedadlem nebo skládací elektrokoloběžka, které oceníte zejména během delších cest na nerovném povrchu.

Nejlepší elektrokoloběžka má různé přívlastky

Při prohledávání nabídky obchodů natrefíte na spoustu kvalitních modelů. Je proto obtížné říci, který z nich si zaslouží přívlastek „nejlepší elektrokoloběžka“. Proto pokud si při výběru nevíte rady, spolehněte se na recenze od nezávislých redaktorů či uživatelů. Mezi oblíbené modely patří elektrokoloběžka Xiaomi. Výborné elektrické koloběžky však naleznete také u značek Docgreen, Kugoo či Sencor.

No a když vám nový dvoukolový společník dorazí domů a vy spolu vyrazíte na cesty, mějte na paměti, že je zde ještě legislativa. Ta elektrické koloběžky považuje za jízdní kolo (elektrokolo) v případě, že jejich výkon nepřesáhne 1 kW a maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km/h. Má-li váš stroj vyšší výkon a vyšší maximální konstrukční rychlost, posuzuje se jako motorové vozidlo.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“