Cesta za snem. Designérka Leona Průchová o založení značky Minile

05.10.2021

Leona Průchová původně vystudovala architekturu a finance, jejím životním snem však bylo stát se módní návrhářkou. Jaká byla její cesta za tímto snem, kdo všechno stojí za značkou Minile a čím se Leona nechává při navrhování jednotlivých kousků inspirovat?

Minile je česká módní značka, kterou možná stále spousta lidí nezná. Můžete nám tedy prosím představit, jaká je hlavní myšlenka této značky a na co se zaměřuje?
Hlavní myšlenkou značky Minile je minimalizace nakupování velkého množství oblečení. Chtěli bychom, aby místo toho měli lidé v šatníku opravdu kvalitní kousky, které se snadno kombinují. Ve kterých jim zkrátka bude příjemně a využijí je pro více příležitostí. Zaměřujeme se především na dámskou módu a některé kousky uzpůsobujeme tak, aby je mohly nosit maminky v těhotenství a následně i při kojení. Pro muže máme pohodlná a příjemná trička z bambusu a biobavlny a brzy přibudou i mikiny.

Na webu vaší značky Minile se můžeme dočíst, že jste o kariéře módní návrhářky snila už ve 14 letech. Jak se tato vášeň zrodila? Co vás k tomu vedlo?
Vyrůstala jsem jako jedináček a dlouho jsem si hrála s panenkami Barbie. Tenkrát nebylo oblečení tak dostupné, proto jsem si ho začala vymýšlet a šít sama. Což mě dost chytlo. Nedávno jsem u rodičů objevila moje dětské modely a zjistila jsem, že se můj styl od dětství až tak moc nezměnil. :-)

Kdy přišel ten zlom, že jste se rozhodla pro založení vlastního brandu? Jaký se k tomu váže příběh?
Já jsem už pár let vyráběla šperky jako přivýdělek ke studiu na vysoké škole, takže jsem spíše volně pokračovala. Začala jsem jednoduchými tričky s potisky, ale to mě moc nenaplňovalo. Zhruba před 3 lety jsem začala vymýšlet oblečení s malými výšivkami. Postupně jsem se orientovala na nadčasové a pohodlné kousky z kvalitních přírodních materiálů. Když se styl oblečení začal proměňovat více k minimalismu, bylo potřeba značky oddělit a oblečení dát nový název a směr, a tak vzniklo v září 2019 oblečení Minile.

Minile

Podporovala vás v tomto rozhodnutí vaše rodina a přátelé?
Ano, podporovali a podporují. A to zejména tím, že moc rádi nosí kousky Minile.

Co bylo tím úplně prvním oblečením, které jste se rozhodla zrealizovat?
Byla to trička s lodičkovým výstřihem s potisky. Tato trička jsme letos s technoložkou trochu upravily, po několika letech jsou tak znovu v nabídce a u zákaznic stále velmi oblíbená.

Čím se při navrhování jednotlivých kousků oblečení inspirujete? Co je pro vás v tomto směru důležité?
Abych řekla pravdu, většinou tím, že mě samotné chybí v obchodě nějaký konkrétní kousek a nikde jej nemohu sehnat, anebo ano, ale je tam mnoho detailů, které bych udělala jinak, a tak je udělám. Někdy se mi také stává, že seženu krásnou látku a hned vím, co se z ní ušije. Většina střihů je spíše volnější, což je záměrně, protože díky tomu kousky sednou více lidem. Umí totiž zakrýt nedostatky a zároveň zvýraznit, co je krásné.

Minile

Kdo všechno momentálně za značkou Minile stojí? Spolupracujete ohledně navrhování jednotlivých designů s někým dalším, nebo jste na tuto oblast sama?
Za značkou jako takovou stojím hlavně já sama, pomáhá mi ale mnoho dalších šikovných lidí, bez kterých by to teď už nešlo. Momentálně pro mě šijí 4 švadleny a všechny střihy vymýšlíme se zkušenou technoložkou, za kterou jsem neskutečně vděčná. Pokud bych to měla spočítat, tak značku Minile pomáhá momentálně tvořit celkem 12 lidí.

Není žádným tajemstvím, že veškeré oblečení je šité ručně v jedné české dílně. Proč jste se rozhodla pro tento způsob výroby?
To je zajímavá otázka, mě ani nikdy nenapadlo, že bych si nechala šít oblečení někde ve velkovýrobě nebo v zahraničí. Moc ráda dám totiž práci lidem u nás. Zároveň mě těší, když si do výroby můžu zajet a být při tom. Nicméně od letošního léta šije pro Minile ještě další externí švadlena, protože v oblasti, kde je šicí díla situovaná, nebyla žádná další. 

Přemýšlela jste o výběru konkrétní šicí dílny dlouho? Měla jste v tomto ohledu nějaké konkrétní podmínky, které by měla šicí dílna splňovat?
Otázka by spíš měla být, jestli bylo hledání šicí dílny snadné. Rozhodně totiž nebylo! Než jsem současnou šicí dílnu našla, spálila jsem se u několika jednotlivých švadlen, které svou práci neodváděly vůbec dobře a několikrát mi dost zavařily. Jelikož jsem byla v tomto odvětví nezkušená, budovaly se podmínky na švadleny a šicí dílnu postupně. Nyní jsem se švadlenami konečně spokojená a za nic bych je nevyměnila. 

Minile

Vašemu oblečení vévodí kvalitní materiály v čele s biobavlnou, bambusem, tencelem a lnem. Na co si při výběru materiálů dáváte největší pozor?
Hlavně na poměr kvality a ceny. Chci, aby byly pro mé zákazníky Minile kousky cenově dostupné a zároveň jim vydržely dlouhá léta a stále dobře vypadaly. Když zkouším nový materiál nebo nového dodavatele, testuji vše na vzorcích. Přiznám se ale, že najít spolehlivého dodavatele, který má kvalitní a dostupné látky, je občas nadlidský úkol. Většinou mám jasnou představu, jakou látku bych si přála, ale nikde ji nemohu sehat. Tento rok se začínám více věnovat hledání nových materiálů, a tak věřím, že jednou najdu to, co jsem si vysnila.

A na závěr – na co zajímavého se zákazníci mohou nyní těšit? Chystáte něco nového? Můžete nám třeba nastínit, jaké zajímavé kousky budou v nové kolekci?
Na podzim/zimu 2021 už se šije první vzorek kabátu ze 100% certifikované vlny a také troje nové šaty. Na jaro/léto 2022 mám už teď vymyšlené dva overaly s krátkými a dlouhými nohavicemi.