Brigitte Bardot: okopírujte francouzský styl sexsymbolu 20. století

04.08.2021

Co se vám vybaví, když se řekne Brigitte Bardot? Budou to natupírované vlasy stažené čelenkou, výrazné kočičí linky, uvolněná 60. léta, minisukně nebo nenuceně sexy francouzský styl? Ať už je to cokoliv, jedno je jisté: Brigitte Bardot se stala ikonou 60. let a stopa, kterou zanechala v módním světě, je nesmazatelná. Čím byl její styl charakteristický? Jaké kousky si pořídit, chcete-li být šik stejně jako BB?

Život Brigitte Bardot: baletní sny, úspěšná herecká kariéra a boj za práva zvířat

Brigitte Bardot, známá také jako BB nebo Bardotka, se narodila v září roku 1934 v Paříži. Původně snila o kariéře baletky, ta však začala i skončila studiem na konzervatoři. V začátcích se věnovala modelingu, od něhož ji odvedl její první manžel Roger Vadim. Ten ji navrhl do role ve filmu, který, i když se nikdy nenatočil, byl impulsem, jež u Brigitte nastartoval úvahy o herecké kariéře. Zásadní průlom pak nastal po natočení kontroverzního filmu „A Bůh stvořil ženu“, po kterém začala její kariéra strmě stoupat.

Brigitte Bardot natočila 47 filmů a stala se sexsymbolem a módní ikonou, která proslavila francouzský styl, jemuž zůstala věrná i po přestěhování se do Hollywoodu. A i přes to, že byla BB ve spoustě filmů nahá, tak právě její módní styl je první věc, kterou si vybavíme, řekne-li se Brigitte Bardot.

V roce 1973 Bardot svou hereckou kariéru ukončila a začala se plně věnovat boji za práva zvířat. V roce 1986 pak založila v Saint Tropez nadaci na ochranu zvířat Fondation Brigitte Bardot, kterou zpočátku financovala pouze z prodeje svých šperků, kostýmů, nábytku a osobních věcí v aukcích.

Šatník a make-up Brigitte Bardot: šarmantní francouzský styl, který přetrvává po generace

„Móda nemusí být ženskou zbraní, přinejmenším jí ale dodává munici.“ Tak zní jeden z výroků Brigitte Bardot – a při pohledu na fotky je jasné, že BB toho o ženských zbraních a jejich municích věděla opravdu hodně. A jaká tedy byla munice Brigitte Bardot?

Široké čelenky a natupírované vlasy

Natupírovaný drdol na temeni hlavy doplněný splývajícími prameny kolem obličeje a efektní mašlí nebo rozpuštěné, opět natupírované, vlasy doplněné širokou čelenkou, jsou poznávacím znamením BB, které ženy na celém světě kopírují dodnes.

Klobouky

Klobouky s širokou krempou, sametové barety, slamáky a ohebné klobouky splývající kolem obličeje jsou základní esencí pro francouzský styl a s grácií je uměla nosit i Brigitte Bardot.

Výrazné oční linky a „nahé“ rty

Make-up charakteristický pro Brigitte se skládal z výrazné kočičí linky, nude rtěnky a kontrastní linky kolem rtů. Efektní klasika, která nikdy nezestárne.

Kostýmky

Jako slavná herečka se BB účastnila řady slavnostních událostí, ke kterým volila sukni s bundičkou ve stejném designu a materiálu. Na bundě jste často mohli najít výrazné kapsy. Skvělý formální a šik outfit.

Přiléhavé šaty s kolovou sukní

Nahoře přiléhavé, dole rozevláté šaty jsou přesně tím oblečením, které vykouzlí postavu ve tvaru přesýpacích hodin, zdůrazní ženské křivky a schová nedostatky. Chcete-li působit žensky, tyto šaty vám rozhodně nesmí chybět.

Šaty inspirované Španělskem

Šaty inspirované španělským stylem jsou stejně jako ty předchozí v horní části přiléhavé. Jejich sukně je však nejen rozevlátá, ale také plná načechraných volánů. Šaty či sukně ve španělském duchu byly typickým oblečením Brigitte v 60. letech.

Kostkované šaty

Stejně jako Judy Garland, tak i Brigitte Bardot si zamilovala šaty s jemným kostkovaným vzorem ve stylu filmu Čaroděj ze země Oz, které dodávají rozpustile holčičí look.

Minišaty

Minišaty byly v 60. letech opravdu mini a BB patřila k těm ženám, které se jich nebály. Charakteristické pro ni byly mini šaty ke krku s krátkými rukávy nebo širokými ramínky, jež i přes svou délku nepůsobily vulgárně.

Pruhy 

Kromě kostek milovala BB také pruhy, kterým zůstala věrná po celý život a které se její zásluhou staly definicí pro francouzský styl a jedním z naprostých módních základů.

Odhalená ramena

Top či šaty s odhalenými rameny byly pro BB tak typické, že po ní dostaly své jméno. Pokud se tedy setkáte s pojmem „bardot výstřih“, bude se vždy jednat o střih odhalující ramena.

Propínací svetříky

Propínací svetřík je nadčasový kus, který se dá nosit ke všemu a lze s ním vytvořit jak vysoce elegantní, tak i ležérní outfit. Moc dobře to věděla také Brigitte, pro kterou byl základem šatníku.

Kalhoty ke kotníkům

Ať už to byly džíny, manšestráky nebo látkové kalhoty, BB vyznávala střih končící u kotníků. Často je kombinovala s tričky v pánském stylu nebo oversize svetry. Uvolněné a stále šik, že?

Bikiny

Jednoduché jednobarevné bikiny, případně jednodílné plavky, doplněné výraznými šperky a již zmíněnými slamáky jsou přesnou definicí spojení „decentně sexy“.

Mašle jako ženská kravata

Stejně jako nosí muži kravaty, nosila Brigitte kolem krku výrazné mašle, které jí dodávaly svůdně-elegantní holčičí look.