Bojíte se zout? Zbavte se nepříjemného zápachu díky jednoduchým trikům

Publikace: 07.06.2021

Zápach z bot je nepříjemný, ale vcelku běžný problém, se kterým se čas od času potýká každý z nás. Chcete se vyhnout nepříjemným situacím, kdy se obáváte mezi lidmi vyzout? Pak vyzkoušejte naše tipy, díky kterým se již vzniklého zápachu zbavíte raz dva.

I nové boty mohou nepříjemně zapáchat

I u právě koupených bot se může stát, že uvolňují dost specifický chemický odér. Ve většině případů za tím stojí materiály, ze kterého jsou vyrobené. Charakteristický zápach syntetického lepidla a gumových podrážek zažil na vlastní čich snad každý, kdo vybalil nové tenisky z krabice. Nemusíte ale panikařit a boty hned reklamovat. Zápachu se totiž dá lehce zbavit.

Jak odstranit pach nových bot

Koupili jste si nové boty a těšili jste se, až si v nich vyjdete, ale jejich „vůně“ vás od toho odrazuje? Neházejte hned flintu do žita. Syntetický odér postupem času vyvane sám. Chcete-li celý proces urychlit, můžete nechat boty alespoň jeden-dva dny větrat na čerstvém vzduchu. Uvidíte, že zápach začne ustupovat. Pro ještě lepší efekt můžete do bot vložit snítky bylinek s intenzivní vůní, například levandule.

Když se nohy potí… je třeba zakročit!

V jarních a letních měsících se potíme více než obvykle. Některých částí těla se to týká více, některých méně. Málokdo ale ví, že i nohy se umí pořádně zpotit. V průběhu dne mohou vyprodukovat až 0,5 litru potu! A to i v zimě, zvláštně v momentě, kdy si vezmete silné ponožky a uzavřené boty a jste v nich celý den.

Pot nemá kam odcházet, vsakuje se do obuvi, a tím vzniká ideální prostředí pro množení bakterií. Zápach plynů, které tyto bakterie vytváří, se pak dá směle přirovnat ke zrajícím sýrům. Odér, který může být cítit, i když jsou boty na nohou, je obtěžující nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. Není třeba věšet hlavu. Vše se dá řešit a my se s vámi o naše tipy, jak odstranit zápach z bot, rádi podělíme.

Pomocníci v boji proti zápachu nohou

Základem by měla být správná hygiena. Nohy myjte pravidelně – kvalitním mýdlem, a hlavně nezapomínejte na prostor mezi prsty. Čas od času si dopřejte bylinnou lázeň, která vaše chodidla ošetří a zbaví je zápachu. Vyzkoušejte například mateřídoušku, šalvěj či hřebíček. Podobnou službu udělá i obyčejný ocet, sůl nebo jedlá soda. Nohy ošetřujte krémem s antibakteriální složkou. Samozřejmostí je pak kvalitní, prodyšná obuv a ponožky z přírodních materiálů – ideálně s antibakteriální složkou a savou vrstvou. Silonky a punčocháče vybírejte podle toho, zda obsahují stříbro nebo jinou antibakteriální složku, která eliminuje množení plísní.

Když chcete výsledky ihned

Všechna výše uvedená opatření jste provedli a vaše boty stále „nevoní po fialkách“? Sáhněte po šikovných pomocnících v boji se zápachem nohou, které můžete koupit v každé drogerii. Které to jsou?

  1. Dezinfekční spreje 
    Tyto spreje pohlcují nepříjemné pachy a vaši obuv zbaví virů, bakterií a plísní. Preventivně je používejte minimálně jednou týdně. Sprej aplikujte ideálně večer, je totiž důležité, aby boty před dalším nazutím pořádně vyschly.
  2. Speciální deodoranty
    Deodorant či antiperspirant jsme se naučili používat denně. Stejně tak můžete používat i speciální spreje na nohy, které brání pocení, minimalizují nepříjemný pach a omezují tvorbu plísní. Jejich největší výhodou je rychlá a snadná aplikace, kterou můžete opakovat kdykoliv v průběhu dne.
  3. Zásyp
    Zásypy proti pocení nohou jsou podobné obyčejnému dětskému pudru. Jejich složení je ale unikátní a poskytuje vašim chodidlům dokonalé ošetření. Dokážou zabránit tvorbě potu, zklidňují pokožku a zajistí pocit suchých a svěžích nohou. 
  4. Osvěžující vložky
    Vložky do bot je třeba pravidelně měnit. Trápí-li vás problém se zapáchajícími botami, sáhněte po vložkách s bio kapslemi, které dopřejí vašim nohám svěžest a pohodlí. Jakmile se nepříjemný zápach vrátí, vložky jednoduše vyměňte za nové.

Babské rady proti zápachu nohou

Pomoci si můžete i bez chemie, ovšem nečekejte zázraky na počkání. S pachy v domácnosti obecně si dokáže dobře poradit jedlá soda. Zkuste ji i na boty – nasypat ji můžete přímo do boty nebo ji vložte do bot v prodyšném látkovém pytlíku. Nechte působit přes noc a ráno vyjměte nebo pořádně vysajte. Soda absorbuje nepříjemný zápach i vlhkost, která se v botách drží.

Dobrou službu udělá také sůl, citron nebo černý pepř. Opatrně ale na náchylné materiály, které se mohou působením agresivnějších prostředků poničit nebo změnit své vlastnosti.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“