Batoh Fjällräven Kanken: dokonalá ukázka stylu a udržitelné módy (Recenze 2019)

09.09.2019

Hledáte stylový batoh do města? Možná právě Fjällräven Kanken by pro vás mohl být ideální volbou. Design totiž v tomto případě hraje hlavní roli. Původní klasický model Kanken přišel na trh už v roce 1978 a od té doby prošel mnoha inovacemi. Jak je na tom dnes?

Batoh Kanken směřoval původně do škol, kdy sliboval pohodlí při nošení a konec bolesti zad. Dnes už se na něm vyřádily nejrůznější moderní technologie. Je vysoce módní, má velký hlavní prostor, dvě boční kapsy, jednu kapsu vpředu na zip a celý je vyroben z odolného materiálu Vinylon F.

Fjällräven: inspirace přírodou i sociální odpovědnost

Fjällräven znamená švédsky „polární liška“. Na svou cestu se společnost s tak zajímavým jménem vydala už před pár desítkami let a její výrobky znají a oceňují generace milovníků přírody po celém světě. Některé produkty se za dobu své existence staly dokonce už naprostou klasikou. Třeba bunda Greenland Jacket z roku 1968, kalhoty Vidda Trousers z roku 1999 nebo batoh Kanken z roku 1978. Mnoho z jejich výrobků získalo ocenění za funkčnost a ochranu životního prostředí při výrobě.

A přesně to je hlavním cílem této společnosti. Chtějí produkovat jen takové věci, které dlouho vydrží, jsou nadčasové a funkční. Snaží se minimalizovat dopad na životní prostředí. Tuto filozofii si drží už od počátku svého působení na trhu. Jejich snaha o odpovědnost vypadá různě: od výrobních postupů, používaných materiálů, ochranu zvířat až po pracovní prostředí a podmínky pro zaměstnance. Také se aktivně zapojují do ochrany polární lišky, jejíž jméno společnost nese.

Doporučují lidé koupi?

 • Drtivá většina recenzí se velice kladně vyjadřovala o dokonalém vzhledu batohu.
 • Lidé chválili kvalitu použitého materiálu a celkovou odolnost.
 • Z batohu jsou nadšeni hodně studenti, protože vypadá dobře a dají tam i notebook nebo tablet.
 • Recenzenti zmiňují skvělou vodotěsnost. Kanken nepromokne.
 • Další nadšení nakupující si chválí váhu, která je opravdu velmi nízká. Používají tak batoh i na kolo.
 • Několikrát byla jako pozitivní i možnost nosit Kanken jako tašku.
 • Pochvalu získaly i přidané kapsy na zip.
 • U zákazníků rozhodně boduje výběr mnoha barev.
 • Důvodem pro koupi mnoha lidí je i filozofie společnosti, která se snaží o udržitelnost a myslí na ochranu životního prostředí.

Proč by nekoupili?

 • Nejčastěji se negativní recenze zmiňovaly o padělcích, kterých se prodává velmi mnoho a na internetu a v podstatě i ve skutečnosti, to odhalíte hodně těžko. Sledujte především logo značky, kvalitu materiálu, švy apod.
 • Někteří rodiče nebyli spokojeni s polstrováním zad a popruhů a nechtěli jej dávat svým dětem do školy.
 • V hlavní kapse není žádná možnost organizace.
 • Do batohu se nevejdou velké učebnice nebo sešity.
 • Kritika se snesla také na cenu Kankenu.

Základní parametry batohu Fjällräven Kanken

 • Rozměry: 35 x 23 x 16 cm
 • Objem: 13 l
 • Hmotnost: 350 g
 • Kapsy: jedna vnější na zip a dvě boční na zip
 • Přihrádka na notebook do velikosti 13 “

Design Fjällräven Kanken

Design je asi největší předností, protože je zkrátka úchvatný. Nejen, že se jedná o naprostou klasiku, ale minimalistický vzhled se prostě nosí a s takovým batohem rozhodně budete zářit. Prodává se v neskutečně mnoha barvách, takže si každý vybere podle svých preferencí. Mimo klasické verze se prodává i verze mini.

Do té klasické se vám bez obtíží vejde notebook o 13 palcích. S trochou snahy možná i o něco větší, ale to už nepůjde tak snadno a může to být natěsno.

Kapacita batohu Kanken je menší, než je běžné, kdy se objem pohybuje kolem dvaceti až třiceti litrů. Přesto je to na školní nebo třeba kancelářské potřeby víc než dost. Vejde se tam malý notebook či tablet, knihy, psací potřeby i malá svačinka a pití. Rozhodně to ale není zavazadlo určené na balení hromady oblečení někam na dovolenou.

Co vás ale určitě nadchne je hmotnost. Neváží ani kilogram, a to hlavně díky svému minimalistickému designu.

Komfort a kvalita provedení

V zadní kapse je umístěný jakýsi pěnový polštář, který lze vyjmout a sednout si na něj. Především má ale sloužit jako taková výztuha zad a zároveň poskytnout lepší pohodlí při nošení. Pěna na zádech má být měkká a pohodlná a fungovat i jako bariéra zabraňující tomu, aby vás zevnitř batohu cokoliv tlačilo do zad.

I když je to jistě důmyslně vyřešené a v době vzniku původního batohu nejspíš i převratná novinka, dnes už je technologie trošku někde jinde a polstrování zad lze vyřešit mnohem lépe a i zdravěji. Protože však není vůbec těžký, nepotřebuje zase tak komplikovanou podporu, jako byste museli mít jinde.

Vinylon-F Shell

Vinylon-F je název pro funkční materiál, díky kterému se batoh Kanken jen tak nezničí. Látky používané pro výrobu batohů jsou obvykle povrstvené, aby odpuzovaly vodu. Protože ale časem tato funkce přestane stačit, přišel výrobce s Vinylon-F. Materiál pohlcuje vlhkost lépe než jiná syntetická vlákna a má podobné vlastnosti jako přírodní vlákna. Po dešti se látka zhušťuje, a proto nepustí ani kapku vody. Vinylon-F má velmi lehkou hmotnost a extrémně odolává poškození.

Prostorná hlavní kapsa

Hlavní kapsa nabízí opravdu slušný prostor. Má oboustranný zip a když rozepnete přední panel, snadno se dostanete ke všemu, co uvnitř přenášíte. Nic jiného v sobě nemá. Žádný dělič, přihrádky apod. O organizaci věcí tady nemůže být řeč.

Venkovní přední kapsa

Batoh Kanken má jednu přední kapsu na zip, která je docela velká. Hodí se na všechny drobnosti, které nechcete mít v hlavní kapse. Protože je do ní z venku snadný přístup, raději se vyvarujte toho, abyste do ní dávali cenné věci.

Boční kapsy

Kanken má dvě boční kapsy, které jsou docela vysoké, ale ne příliš široké. Láhev s vodou se do nich dá jen těžko. Školáky asi příliš nenadchnou. Mohly by ale potěšit nějakého cestovatele, který do nich dá klidně pas, pár drobných i letenku. K věcem máte okamžitý přístup, protože jsou kapsy otevřené. Což ovšem znamená i zvýšené riziko krádeže. Nedávejte do nich žádné cennosti.

Pohodlné přenášení

Batoh můžete nosit klasicky na zádech nebo jako tašku prostřednictvím dvou úchytů v horní části. Ty lze sepnou připevněnou páskou se cvočkem. Ramenní popruhy pak zkrátíte na minimum a zajistíte cvočky tak, aby vám nepřekážely.

Hodí se i na cestování

Pokud nepotřebujete ohromnou spoustu místa, ale jen něco lehkého do ruky, kam zabalíte pár věcí, pak ano, na cestování ho určitě využijete. Je velmi lehký a hlavní kapsu má prostornou. Navíc není nikterak velký a jeho rozměry nečinní problém většině leteckých společností. Na delší cesty to ale příliš není.

Výhody batohu Kanken:

 • skvělý design,
 • nošení v ruce,
 • nízká hmotnost,
 • praktický tvar,
 • dostatek prostoru,
 • ekologie a zpracování.

Nevýhody:

 • světlé odstíny se snadno zabarví od tmavého oblečení,
 • má malé boční kapsy,
 • nemá vyztužená záda a ramenní popruhy.

Co říct závěrem?

Jaké je shrnutí celé recenze? Máte koupit nebo ne? Opravdu záleží především na tom, co od batohu očekáváte. Pokud toužíte po stylovém kousku do města, který vypadá prostě skvěle, skoro nic neváží a ledacos vypoví i o vašem pohledu na svět, rozhodně volbou Kankenu nešlápnete vedle, protože vám dozajista vydrží sloužit hodně dlouho. Jestliže ale chcete něco více funkčního, sportovního a s více funkcemi a praktickými prvky, podívejte se raději jinam.