Barefoot boty: jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Publikace: 12.03.2021

Barefoot neboli chození naboso se stalo trendem již pár let zpátky. Bez bot však nelze chodit pořád, a tak z jednoho trendu vzešel vzápětí další – světlo světa spatřily barefoot boty. Co přesně jsou barefoot boty, jaké mají přínosy pro zdraví a jak je vybírat?

Co jsou barefoot boty?

První barefoot boty, které se u nás začaly objevovat, připomínaly spíše prstové ponožky. S narůstající oblibou chození naboso ale rostla nabídka výrobců a dnes si můžete pořídit barefoot sandály, tenisky, baleríny, kozačky a další.

Jaká je charakteristika barefoot obuvi? „Bosé” boty jsou boty, které maximálně simulují chůzi naboso. Jejich šířka poskytuje dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, což je u dětí důležité pro zdravý vývoj, u dospělých zase pro kvalitní oporu při chůzi. Mezi další parametry patří tenká pružná podrážka o maximální tloušťce 5 mm, žádné podpatky – boty jsou úplně ploché, žádný opatek, žádná opora klenby a nízká váha boty.

Proč jsou barefoot boty drahé? Vyplatí se investice?

Ano, barefoot boty nejsou zrovna levnou záležitostí a svoji roli jistě hraje také to, že jsou součástí módního trendu. Mají ale také spoustu zdravotních výhod, na kterých se shodují i fyzioterapeuté a lékaři:

  • Pro děti mohou být ideálními prvními botičkami. Dítě se rodí se zdravou nohou a až s nevhodnou obuví mu zaděláváme na problémy. Dětské barefoot boty umožňují zdravý vývoj chodidla.
  • U dětí i dospělých se v barefoot botách zlepšuje vnímání povrchu. Ač je tento fakt často opomíjený, nohami toho vnímáme spoustu – například teplotu a nerovnosti. Ovšem nikoli v klasických tvrdých botách.
  • Dospělí mívají často problém se zborcenou klenbou nebo vbočenými palci, což je způsobeno příliš staženými nebo úzkými botami. Barefoot boty tyto problémy nezpůsobí.
  • Chůze naboso nebo její simulace v barefoot botách umožňují noze být flexibilní, noha nezakrní a poskytuje tak tělu lepší podporu. To má příznivý vliv na páteř a celkové držení těla.
  • Na chodidlech máme reflexní body, které jsou spojené s různými orgány. Stlačením těchto bodů si můžete zhoršit zdravotní problémy, o kterých možná ani nevíte. Naopak pokud je noha volná a na reflexní body nic netlačí, může se vnímání zdravotních problémů a bolestí zlepšit.
  • A v neposlední řadě – barefoot boty jsou lehké jako pírko, čímž umožňují volný, svobodný a přirozený pohyb. Takový pohyb je, především u dospělých, kteří jsou sešněrování nejen v těsných botách ale i v pracovním a životním stresu, skvělým lékem na psychiku.

Barefoot boty jsou tedy rozhodně obuví, do které má smysl investovat a udělat něco pro své zdraví. Existují ale i výjimky, na které byste si měli dát pozor.

Kdy se barefoot boty nehodí?

Barefoot boty jsou zdravou alternativou ke klasickým botám, nejsou ale univerzálními botami pro všechny účely. Nevhodným používáním, zvláště v začátcích nošení, můžete sobě či dětem více uškodit než pomoci. Na co si dát pozor?

  • Barefoot boty nejsou ve většině případů konstrukčně vhodné na zvýšenou zátěž, která je na nohy kladena při sportu.
  • Nejsou vhodné na dlouhou chůzi po tvrdých městských chodnících a dlažbách. Jelikož mají barefoot boty tenkou podrážku, netlumí tak dobře nárazy na tvrdý povrch a v tomto případě mohou spíš uškodit – zvláště pokud s nimi začínáte.
  • Většina barefoot bot nemá podšívku a nesaje tak dobře pot, barefoot boty se navíc doporučuje nosit bez ponožek. Pokud se více potíte a trpíte na kožní problémy, nemusejí pro vás být vhodné.
  • Pro děti nejsou barefoot boty vhodné při dětských hrách a honičkách. Nezpevněný kotník a opatek by mohly být příčinou úrazu.
  • Pokud má vaše dítě nějakou vývojovou vadu, problémy s kostmi a podobně, nesnažte se vše vyřešit samoléčbou a o používání barefoot bot se poraďte s ortopedem.

Kam tedy barefoot boty nosit? Nejideálnější jsou na jakémkoli přírodním povrchu, jako jsou louky, lesní cesty, písek apod., tzn. na výlety do přírody, případně krátké přesuny po městě. Začínáte-li s barefoot botami, noste je vždy jen krátce – vaše noha je ztuhlá a odvyklá přirozenému pohybu. Musíte ji nejdříve postupně rozhýbat a přivyknout na nový styl chůze.

Jak vybrat barefoot boty?

Pro barefoot boty neexistuje jednotná norma a spousta výrobců použije označení „barefoot” pouze jako záminku k nastavení vyšší ceny. Na jaké parametry byste měli koukat a jak vybrat správnou velikost?

Barefoot boty by měly mít všechny vlastnosti zmíněné v úvodu, tzn. široká špička, plochá, tenká a pružná podrážka, žádné zpevnění kotníků, klenby ani opatek

Velikost u dětí by měla být o 7–12 mm větší, než je délka nohy, u dospělých o 8–10 mm. Délku nohy změříte bez problémů i doma: na tvrdý povrch nalepte papír, postavte se na něj s nohama mírně rozkročenýma (na šířku pánve) a snažte se přenést váhu na obě nohy. Obkreslete tvar chodidla a změřte délku dvou nejvzdálenějších bodů, tzn. špičky palce a paty. Pozor! Měřte obě chodidla, je zcela běžné, že jedno je menší.

Pozor si dejte také na materiály a u dětí pak na způsob zapínání.

Tip redakce:

Barefoot boty už dávno nejsou jen obuví do přírody, ale můžete v nich vyrazit klidně na rande, do práce nebo do divadla. Nevěříte? Podívejte se na náš výběr těch nejlepších barefoot bot letošního roku.

Jaké jsou nejoblíbenější barefoot boty?

Pro děti najdete skvělé kousky u firem Attipas, Beda Barefoot, Bobux, Froddo, Jonap nebo Protetika. Mezi dospělými je oblíbená zejména značka Vivobarefoot, která nabízí sandály, baleríny, bačkory i kozačky, a to kožené i veganské. Skvělou zprávou je, že Vivobarefoot boty mají rozdílné druhy podrážek, takže je můžete nosit do města, do přírody nebo i do hor. Opomenout bychom neměli ale ani Vibram fivefingers, Saltic nebo boty Luks.

Jestliže s barefoot obuví teprve začínáte, můžete vyzkoušet ponožkoboty Skinners, které vynikají zejména svojí skladností, takže je využijete třeba po jízdě na kole, když se chcete přezout z těsných treter. Protože jsou bezešvé, sednou úplně všem. Po návratu z výletu je pak jednoduše vyperete v pračce a za pár hodin v nich můžete vyrazit znovu ven.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, původně prodejce a návrhář kuchyní, nyní již více než pět let copywriter a průvodce na ostrově Langkawi v Malajsii. Během té doby jsem nasbírala nespočet zkušeností s psaním článků z oblasti módy, životního stylu a cestování. Díky tomu dobře vím, jak si vybrat nejlepší cestovní kufr, sportovní batoh, trekové boty nebo třeba outdoorové vybavení. Testováním produktů trávím dlouhé hodiny a o tipy se pak dělím v recenzích, které dnes pomáhají statisícům lidí.“