Baleríny hlásí velký návrat. Víte, kde se vzaly a s čím je nosit?

13.05.2021

Módní trendy se obvykle každých dvacet let vrací. Co to znamená? Že teď je na čase zavzpomínat na rok 2000. S tímto obdobím jsou neodmyslitelně spjaté dámské baleríny, které byly milovány nejen pro svou nepřekonatelnou pohodlnost, ale také pro atraktivní vzhled. Ženy je kombinovaly s šaty různých délek a střihů, nebo s trhanými džíny a košilí. S balerínami jste zkrátka nikdy nešlápli vedle.

Historie balerín

Kde a jak tyto módní a pohodlné boty vznikly? V roce 1680 musely francouzské studentky baletu tančit na podpatcích, což nebylo zrovna příjemné. V té době se ale na pohodlnost příliš nehledělo, hlavní byl zkrátka vzhled. Jedna z baletek – Marie Camargo – se ale dál trápit ve vysokých podpatcích nechtěla. Vymyslela proto praktické boty s plochou podrážkou, které navíc na chodidlech skvěle držely díky gumovým páskům. Dalo by se říct, že se jednalo o první prototyp balerín. Do širšího povědomí se ale baleríny dostaly až v roce 1941, kdy jednoduchý design baletní obuvi zaujal módní návrhářku Claire McCardell. Ta se spojila s šikovným a úspěšným ševcem Salvatorem Capeziem, díky čemuž vznikly baleríny, jak je známe dnes. Netrvalo dlouho a začaly je nosit i takové hvězdy jako Audrey Hepburn, Brigitte Bardot nebo Jacqueline Kennedy Onassis.

S čím nosit baleríny?

Baleríny dodají šmrnc snad jakémukoliv outfitu. Pokud chcete docílit sofistikovaného dojmu, můžete je zkombinovat například se slušivým dámským kostýmkem, nebo s pouzdrovou sukní a vzdušnou halenkou. Krásně budou vypadat ale i s volánkovými šaty, skinny džínami nebo kraťasy. Každému outfitu zkrátka dodají na roztomilosti a eleganci. Možností je opravdu mnoho a my jsme si pro vás připravili pár modelů, kterými se můžete inspirovat.