8 způsobů, jak odstranit žmolky z oblečení jednou provždy

Publikace: 18.05.2022

Žmolky mohou vznikat na různých druzích oblečení. Nejsou pěkné na pohled a často způsobují, že své oblečení vyřadíte dříve, než je to nutné. Pokud pochopíte, proč se žmolky dělají, můžete se pokusit jim předcházet. V článku vám představíme celou řadu domácích i profesionálních rad, které vám s odstraňováním žmolků pomohou. Pojďme se na ně podívat.

Proč se dělají žmolky na oblečení?

Žmolky vznikají na tkanině, která obsahuje skupiny krátkých nebo přerušených vláken. Právě ta se zamotají do malého uzlu, který označujeme jako žmolek. Z oblečení sám neodpadne, drží se na něm a je na nás, abychom ho odstranili. Příčinou je obvykle tření s jinými předměty nebo látkami (kabelkami, suchými zipy nebo třeba vousy).

Různobarevné žmolky

Možná už jste si všimli, že se na vašich tmavých kalhotách objevily světlé žmolky. Jak je to možné? Již vzniklý žmolek je náchylný k zachycování volných nití. Tím že se tmavé kalhoty třely (v pračce nebo při nošení) o světlejší látku, nabalily se na žmolky volné nitě z ní. A takové žmolky jsou pak ještě viditelnější.

Jak předejít vzniku žmolků?

Pravdou je, že některé tkaniny jsou na tvorbu žmolků náchylnější více než jiné – například vlna, manšestr nebo fleece. Dříve či později se však žmolky objeví na každém oblečení. Otázku, jak odstranit žmolky, budete tedy pravděpodobně řešit u každé tkaniny.

Pokud se chcete žmolkům skutečně vyhnout, zaměřte se na tkaniny, které jsou vyrobené z dlouhých vláken, například hedvábí a len. Ty jsou ke vzniku žmolků náchylné jen velmi málo, to však neznamená, že jsou zcela odolné.

Proč se dělají žmolky na oblečení a jak je odstranit?
zdroj: Unsplash

Praktické tipy, které pomohou zabránit vzniku žmolků

Než řešit odstranění žmolků na oděvu, je dobré zaměřit se na prevenci jejich vzniku. Zde jsou praktické tipy, které se vyplatí použít:

  • Oblečení, které je náchylné na vznik žmolků, perte na jemný cyklus. Díky pomalejším otáčkám bubnu pračky se s oblečením uvnitř pracuje šetrněji. Nejšetrnějším programem je ruční mytí.
  • Oblečení perte vždy obrácené naruby. Tím se snižuje nadměrné tření o povrch bubnu pračky či jiných oděvů.
  • Roztřiďte prádlo. Jemné prádlo dejte na jednu hromadu a pevné tkaniny (jako jsou například džíny) na druhou. Pokud je budete prát společně, hrozí zvýšené riziko vzniku žmolků. Také froté oděvy neperte s jinou tkaninou, protože snadno uvolňují vlákna.
  • Perte menší množství oblečení. Tím máme na mysli nepřetěžovat kapacitu pračky, nikoli praní pouze několika málo kousků. Je-li pračka přeplněná, pak snadno dochází k poškození povrchu oděvů.
  • Vsaďte na jemné čisticí prostředky. Ty totiž neoslabují vlákna oděvů a nezpůsobují tak jejich lámání.
  • Vyzkoušejte prací prostředek s enzymem celuláza. Pokud jej budete používat, může dojít k samovolnému oddělení žmolků od vlákna.
  • Používejte aviváž – ta snižuje tření látek.
  • Nepoužívejte sušičku prádla. Teplo a tření jsou totiž ideální pro vznik žmolků.
  • Pravidelně čistěte pračku.

Jak se zbavit žmolků na prádle?

Pokud prevence nezabere, nezbývá vám nic jiného, než žmolky odstranit. Pojďme si představit několik různých způsobů.

1. Ruční odstraňování

Tento způsob pravděpodobně již zkoušel každý z nás. Žmolek stačí jednoduše chytnout a odtrhnout. Je-li ovšem svetr přímo posetý žmolky, bude se jednat o běh na dlouhou trať, navíc hrozní poškození tkaniny.

2. Nůžky, jednorázový holicí strojek nebo žiletka

Nebaví vás ruční odstraňování žmolků? Zkuste to nůžkami! Každý žmolek chytnete a odstřihnete. Pozor však na to, abyste svůj oblíbený svetr neprostřihli.

Jednorázový holicí strojek je schopen pobrat více žmolků jedním tahem. Je ale třeba tkaninu předem vyrovnat a položit na tvrdý povrch. I tak ale práce není precizní a může dojít k vytahání tkaniny. Totéž zvládne i žiletka. Tu však nikdy nepoužívejte na polyester.

3. Pemza

Podobnou službu, jakou vám poskytne holicí strojek, zvládne také pemza. U tohoto způsobu je nutné nepřejíždět přímo po látce, abyste nezapříčinili vznik dalších žmolků. Snažte se pemzou žmolky pouze sbírat. Výborně funguje například u kabátů. Je to sice pracné, ale ne tolik jako ruční odstraňování žmolků.

4. Silonky

Staré silonky stačí navléknout na ruce a prudce s nimi přejíždět přes oblečení. Zbavíte se tak žmolků i uvolněných vláken.

5. Houbička na nádobí

Hrubší stranu houbičky namočte a látku jemně potírejte. Jsou-li žmolky větších rozměrů, vezměte si na pomoc drátěnku. Dávejte ovšem pozor na poškození látky.

6. Suchý zip

Máte v šitíčku od svého milého suchý zip? Pak jej neváhejte použít na žmolkaté oblečení. Tvrdší stranu s háčky opatrně přikládejte na oblečení do té doby, dokud není zip plný vláken.

7. Izolepa nebo lepicí papírová páska

Izolepu nebo lepicí papírovou pásku jednoduše omotejte kolem svých prstů a přikládejte k oblečení.

8. Odstraňovač žmolků

Na trhu jsou dnes dostupné speciální strojky, které jsou určeny právě k odstraňování žmolků. Jedná se o nejšetrnější a nejefektivnější způsob, jak se žmolků zbavit. Nepředřete se, neunavíte a zbavíte se všech žmolků jedním tahem. Pokud jsou pro vás žmolky již dlouho trnem v oku, neváhejte do odstraňovače žmolků investovat.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“