7+1 tip, jak si správně změřit obvod pasu a další míry

09.03.2021

Obchody jsou už nějaký ten pátek zavřené, jedinou možností, jak si pořídit nějaký nový kousek do šatníku, je objednat si ho přes internet. To by asi tolik nevadilo, online bývá větší výběr než v prodejně, jenže to má docela podstatný háček. Když si oblečení objednáváte online, nemůžete si ho vyzkoušet. Co s tím?

Abyste si mohli oblečení nebo spodní prádlo objednat online, je důležité znát svoje míry

Ano, jedinou cestou, jak si dobře vybrat nový kousek do prádelníku nebo šatníku, je dobře se změřit a podle toho vybírat. Co všechno je třeba měřit?

 • Obvod hrudníku neboli obvod přes prsa se měří přes nejširší místo prsou. U žen to bývá přes bradavky (měříme buď bez podprsenky, nebo v případě větších prsou v nevyztužené podprsence), u mužů je nejširší místo obvykle v podpaží.
 • Obvod pod prsy, který změří šířku vašich žeber.
 • Obvod přes boky se měří přes nejširší místo na bocích, tzn. v místě, kde jsou kyčelní klouby. Důležité je, abyste v době, kdy se měříte, stáli rovně s nohama u sebe, měřidlo musíte mít vodorovně.
 • Obvod pasu se měří v místě, kde je vaše postava nejužší, tedy kousek nad pupíkem.
 • Mezi další míry, které se řeší méně často, patří výška postavy, délka zad, obvod v hloubce sedu, šířka ramen, délka rukávu, obvod paže a obvod krku.

Víte, že obvod hrudníku je důležitý jak pro správný výběr košile nebo trička, tak spolu s obvodem pod prsy pro výběr vhodné velikosti podprsenky? Obvod pasu zase pro výběr kalhot a spodního prádla jako kalhotky, trenýrky, boxerky apod.

Kde měřit pas? A jak na správné měření?

Ať už měříme jakoukoli část těla, je důležité vědět, kam přesně přiložit metr. Ten pak musí být přiložený k pokožce, ale nesmí škrtit. Jak si tedy obvod pasu změřit?

 • Pravidlo číslo jedna: Obvod pasu měříme vždy ve stoje, s pažemi volně svěšenými a vysvlečeni do půli těla. Tričko nebo tílko si odložte nebo aspoň vyhrňte pod prsa.
 • Pravidlo číslo dva: Najděte svůj pas, tedy nejužší část vašeho trupu. Nachází se zhruba v polovině mezi horní hranou lopaty kyčelní kosti a spodním žebrem. POZOR: Pas neměříme přes pupík.
 • Pravidlo číslo tři: Obvod pasu měřte v klidném výdechu, břicho nezatahujte.    
 • Pravidlo číslo čtyři: Metr musí vaše tělo obepnout, ale nesmí se zařezávat do kůže. Po celém obvodu těla by měl být ve stejné výšce, dejte si pozor, ať se někde nepřetočí nebo nezkroutí.
 • Pravidlo číslo pět: Podívejte se na místo, kde se začátek metru setkává s druhou částí metru a přečtěte si hodnotu. Ta ukazuje obvod vašeho pasu.
 • Pravidlo číslo šest: Přeměřte se ještě jednou, ať máte jistotu, že měření odpovídá skutečnosti. Pokud se výsledky měření hodně liší, změřte se ještě potřetí a vypočítejte ze všech měření průměr.
 • Pravidlo číslo sedm: Míry berte přesně, metr neutahujte, ale ani nepovolujte. Pokud máte možnost, nechte se změřit jinou osobou.
 • Pravidlo číslo osm: Ženy by si obvod pasu měly měřit v první polovině cyklu. Některé totiž trápí dočasné zadržování vody v těle v důsledku premenstruačního syndromu nebo vlivem nedostatku progesteronu, což může měření ovlivnit.

Víte, že měřením obvodu pasu kromě jiného také sledujete množství tuku v oblasti břicha, takže je to spolehlivý ukazatel rizik, které plynou z obezity? U žen by obvod pasu neměl v ideálním případě překročit 80 cm, u mužů je maximem 94 cm.

Míry porovnejte s tabulkou výrobce

Změřili jste obvod pasu správně? Pokaždé, když si budete vybírat nějaký ten nový kousek do šatníku, porovnejte své naměřené míry s velikostní tabulkou výrobce. Nespoléhejte na to, že když jednou máte velikost M, že to tak je vždy. Hodnoty se u jednotlivých výrobců mohou lišit.