6 TOP českých outdoorových značek. Zde nákupem určitě neuděláte chybu

12.12.2019

Outdoorové oblečení se těší velké oblibě a máme štěstí, že i u nás existuje mnoho značek, které vyrábí velmi kvalitní zboží a obstojí proti zahraniční konkurenci. Ve světě se řadí k absolutním špičkám a starají se o výbornou pověst České republiky v tomto odvětví. Mnoho lidí ani netuší, že ty nádherné kousky, které mají na sobě, pochází právě z jejich domovské země. Ať už je to značka Hannah, Tilak, Direct Alpine nebo třeba Kama. Zjistěte více o několika top outdoorových značkách působících u nás.

1. Kama

Česká značka a rodinná firma Kama působí na českém trhu od roku 1989, kdy vznikla pouze malá domácí výroba. Dnes už má dokonce svůj výrobní objekt a mimo prodeje u nás prodává i v dalších 27 státech světa. Jejich hlavním krédem je používat jen kvalitní a ekologicky certifikované materiály, proto používají příze Schoeller, které jsou šetrné k přírodě i ke zdraví člověka.

Kama sponzoruje vrcholové sportovce, mladé talenty a spolupracuje s různými dobročinnými a charitativními organizacemi.

Nabízí zboží pro muže, ženy i děti. Jejich čepice se severskými vzory jsou prostě nepřehlédnutelné a stejně tak i hřejivé svetry. Ale jistě oceníte i rukavice, šály, nákrčníky, šaty nebo třeba deky a polštáře. Recenze oblečení na internetu jsou veskrze pozitivní. Zákazníci si obvykle stěžují jen na drobné detaily, kdy by třeba uvítali trošku jinak střižené rukávy apod.

Kama - outdoorové oblečení

2. Direct Alpine

Česká firma Direct Alpine vznikla v roce 1997, kdy se spojili dva kamarádi Radek Nováček a Jirka Sika. Ti testovali a prodávali různé textilní materiály. První modely značky Direct začínají vznikat až o rok později. Majitelé chtějí, aby splňovaly všechny požadavky pro náročné použití v horách, zimních výstupech apod.

Postupně se vyvíjejí a přidává se další oblečení. Na trh také přichází zajímavé novinky, například v roce 2016 je to hardshellová bunda s 3D nanomebránou nebo funkční bavlna s nanorepelencí Hydrophobic Extreme.
V současné době je firma stále naprosto česká a více než 95 % jejich modelů se u nás i vyrábí. Zboží se neprodává jen v ČR, ale prakticky ve všech evropských zemích. Velmi významní odběratelé jsou hlavně Švýcaři, Němci a Rakušané.

Hlavní předností jejich oblečení je vysoká kvalita, účelnost a technická propracovanost. V nabídce možná nemají tisíce položek, ale o to více vás potěší dokonalost každého kousku a dlouholetá životnost.
Postupně se firma začíná zajímat o ekologii a udržitelnost. Od roku 2016 jsou všechny jejich výrobky PFOA free a nyní se chtějí zaměřit na snížení objemu PFC sloučenin.

Do jejich sortimentu patří hlavně bundy, vesty, kalhoty, svetry, trička nebo šortky. Internetové recenze hovoří poměrně jednoznačně ve prospěch značky. I když je pro některé zákazníky cena poměrně vysoká, propracované oděvy a odolnost za ni stojí.

Direct Alpine - outdoorové oblečení

3. High Point

V roce 1830 fungovala v Sušici na území Šumavy velmi významná firma Schwarzkopfova, jejímž zakladatelem byl Abraham Schwarzkopf. Tato dílna dodnes ve městě funguje, jen se trochu rozrostla a rozšířila o další výrobky. Všechny produkty značky High Point se vyrábí s maximální péčí a pod neustálým dohledem.

Kalhoty, bundy, trička, mikiny, čepice, boty nebo třeba spacáky High Point jsou součástí mnoha expedic v extrémních podmínkách po celém světě. Právě to zákazníky tolik láká, že nekupují „zajíce v pytli“, ale zboží, které už odzkoušela i řada známých horolezců, sportovců a cestovatelů. Samozřejmě se ale hodí pro kohokoliv. Klidně i pro běžného turistu, který se dostane do přírody jen čas od času.

Značka se v současné době zaměřuje především na membránové a péřové expediční oblečení a patří mezi nejčastěji voleného výrobce pro české expedice. Kvalitu High Point jistě dokazuje i spolupráce s horskou službou ČR, vodní záchranou službou ČKK, Informační a strážní službou ISS na Šumavě nebo třeba s Českou pojišťovnou či TV Zak.

High Point - outdoorové oblečení

4. Hannah

Spolumajitelka a zakladatelka značky Hannah, Hana Zachariášová, na stránkách své firmy vysvětlila pohnutky pro založení firmy jednoduše:

"V osmdesátých letech minulého století jsme byli blázni do lezení a víkendy, které bychom nestrávili ve skalách, jsme si ani nedovedli představit. Lezení, pískovcové věže a kamarádi, to byl náš svět. Spojovala nás láska k přírodě a touha plnit si své lezecké sny. K tomu jsme ale potřebovali i kvalitní vybavení, které se u nás tenkrát nedalo sehnat. Existovalo jediné řešení, vše potřebné si nějak vyrobit.“

Ona sama začínala se svými přáteli šitím doslova doma na koleně, kdy vytvářela péřové spacáky nebo bundy. To jim ale nestačilo, a tak v roce 1991 vznikla v Plzni firma s názvem Hannah, která odráží zakladatelčino jméno. Od té doby ušli už velký kus cesty. Dnes vyrábí vysoce kvalitní a odolné oblečení, stany, spacáky, sportovní tašky a další doplňky.

Značka Hannah postupně přichází s některými technologickými inovacemi a expanduje do zahraničí na evropský, asijský i americký trh.

Velmi si zakládají na kvalitě svých produktů, které musí projít náročným testováním profesionálních sportovců i outdoorových nadšenců. Ti podrobí nově vyvíjené kousky dlouhodobé a extrémní zátěži. Oblečení, stany, spacáky nebo batohy se s nimi vydávají na vysokohorské expedice, náročné výstupy nebo třeba k sopkám na Novém Zélandu.

Hannah - outdoorové oblečení

5. Sir Joseph

Zakladatel Josef Rakoncaj si své vlastní horolezecké oblečení šil už od roku 1971. Nejdříve jen pro sebe a později i pro své kamarády. Využil všechno, co se naučil z expedic, které do té doby absolvoval. V roce 1974 založil neoficiálně firmu Rakoncaj zaměřenou jen na výrobu speciálního expedičního horolezeckého oblečení a doplňky. Po sametové revoluci v roce 1990 už podnikal oficiálně a s novým názvem, Sir Joseph. Díky kvalitě výrobků, cenové dostupnosti a funkčnosti rychle prorazil a jeho zboží se stalo jedničkou mezi českými a slovenskými výškovými horolezci. Postupně se o značku začaly zajímat i zahraniční expedice.

Nyní patří firma mezi přední firmy na světě, které se zabývají výrobou péřového expedičního vybavení. Možná není tak velká, aby konkurovala nadnárodním gigantům, ale vše dohání jedinečností výrobků inspirovaných zkušenostmi zakladatele.

Cílem značky Sir Joseph není vyrábět zboží jak na běžícím páse. Chtějí produkovat výrobky, které dokáží obstát i v podmínkách nejvyšších hor světa a zároveň vyhovět všem potřebám zákazníka.
Do jejich nabídky patří péřové a primaloftové oblečení, péřové spací pytle, nepromokavé oblečení a oblečení pro volný čas. Dbají na kvalitu, spolehlivost, životnost, detaily a inteligentní technická řešení. K výrobě je použito to nejlepší evropské husí peří.

Ohlasy zákazníků na produkty Sir Joseph nejsou vůbec špatné. V drtivé většině si lidé chválí funkčnost, vzhled a kvalitu provedení. K negativním zkušenostem patřilo nejčastěji rychlé prodření svrchní látky u bund nebo nedostatečná výplň nohou u některých spacáků.

Sir Joseph - outdoorové oblečení

6. Tilak

Tilak se chlubí tím, že nabízí špičkové outdoorové oblečení s maximální možnou kvalitou. Na návrzích modelů se podílí designérské studio Acronym z Mnichova, takže i estetická stránka je velmi ceněna. Protože outdoorové oblečení musí být za všech podmínek spolehlivé, kladou výrobci velký důraz na kvalitu. Výrobní závod má své sídlo v Šumperku na severní Moravě a jedná se o rodinnou firmu. První výrobek ušil sám zakladatel Roman Kamler doma na šicím stroji v roce 1986.

V aktuální kolekci naleznete vysoce kvalitní bundy, kalhoty, boty, vesty, mikiny, čepice nebo třeba kukly.
Tilak oblékají například členové horské služby v Krkonoších, režisér Jiří Menzel, alpinista Pavel Vrtík nebo běžec Vít Kněžínek. Z jejich reakcí na stránkách společnosti lze jasně usoudit, o jak kvalitní značku se jedná.

Tilak - outdoorové oblečení