14 důvodů proč si (ne)koupit Adidas Terrex AX2R (Recenze 2019)

15.08.2019

Adidas se stal silnou značkou v oblasti turistických bot a v případě Terrex Swift AX2R si s konkurenty nezadá. Jedná se o turistické boty nízkého střihu, které mají velmi nízkou hmotnost necelých 850 gramů. Poskytují výbornou ochranu a stabilizaci nohy, i když místy za cenu trochu tužší boty, nežli na jakou jsme zvyklí.

Komfort

Terrex Swift AX2R jsou o trošku tužší, nežli na co jsme zvyklí, když je vybalíme z krabice a ani v průběhu nošení příliš nepovolí. To ale celkovému komfortu příliš neuškodí, bota příjemně sedí na noze, dobře se v ní chodí i bez „prošlápnutí“ a během nošení se ani neuvolňuje, ani netlačí. Na turistické boty jsou Terrex Swift AX2R o něco nižší a viditelně lehké, ale pokud hledáte lehké boty na trailové běhání, ve kterých dobře cítíte povrch pod sebou, Terrex Swift AX2R nejsou pro vás. Naopak, pokud hledáte boty, které nohu dobře ochrání a přitom mají nízkou hmotnost, jsou tyto boty ideální volbou.

Stabilita

Vzorek je hluboký a pevný, takže chůze v botách je příjemně stabilní. Adidas se spojil s výrobcem pneumatik Continental při výrobě gumy a i vzorek známé pneumatiky nápadně připomíná. Je těžké říct, zda se jedná spíše o styl nebo účelnost, ale podrážka zajišťuje stabilní chůzi po kamenech, guma je pevná a relativně dlouho vydrží.

Střih

Boty mají nízký střih, ale přesto velmi dobře drží na noze. Díky tužšímu provedení bota dobře fixuje chodidlo i kotník. Tkaničky nejsou z uživatelského hlediska ideální, ale poskytují pevnou fixaci boty k noze. Jsou v úpravě, která umožňuje utažení na jediný pohyb. Na rozdíl od jiných modelů ale mechanismus není tak plynulý.

Ochrana

Silnou stránkou těchto bot je výborná ochrana nohy. Dobře odstíní nerovnosti terénu a chrání i špičku a okraj boty, což u takto odlehčených bot rozhodně není pravidlem. Odvrácenou stranou nadstandardního důrazu na ochranu nohy je již dříve zmíněná tuhost.

Voděodolnost

Boty mají Gore-Tex úpravu a jsou tak nepromokavé a přitom si udržují značnou prodyšnost. To se hodí obzvláště v teplejších oblastech. Z hlediska odolnosti vůči vodě je důležité si uvědomit, že střih je opravdu relativně nízký, proto do boty nateče voda, pokud je noha ponořená například do potoka až po kotník. Pokud chodíte v teplých a suchých oblastech, kde je možné boty případně snadno usušit, může dávat smysl vybrat model bez Gore-texové úpravy.

9 důvodů, proč si vybrat Adidas Terrex AX2R

 • Přes jistou tuhost se většině uživatelů velmi dobře nosí.
 • Mnoho uživatelů si pochvaluje, že jsou boty velice flexibilní.
 • Oproti botám, které poskytují srovnatelnou oporu nohy jsou velmi lehké.
 • Mnoho uživatelů si pochvalovalo, že botu není potřeba „prošlápnout“.
 • Někteří uživatelé si zvláště cenili vysoké stability na mokrých kamenech.
 • Mnoho kupujících si cenilo toho, že boty upotřebí i u jiných sportů nežli u turistiky.
 • Spokojení majitelé poznamenali, že neměli žádné problémy s oděrkami ani u nenošených bot.
 • Někteří uživatelé si chválí, že bota poskytuje více prostoru v přední části.
 • Mnoho uživatelů se pochlubilo, že jim vzhled boty přinesl početné komplimenty.

5 důvodů, proč se poohlédnout jinde

 • Někteří uživatelé si stěžovali, že bota není tak trvanlivá jak očekávali.
 • Část uživatelů si stěžovala, že je jim bota příliš volná.
 • Někteří recenzenti podotýkali, že bota neposkytuje dostatečnou oporu.
 • Tkaničky se podle některých uživatelů rychle opotřebily.
 • Část kupujících uvedla, že jim bota provlhla při použití v mokré trávě nebo na rozbahněných cestách.

Jak se rozhodnout

Adidas Terrex AX2R jsou líbivé turistické boty s velmi nízkou hmotností. Většina uživatelů si pochvaluje jejich flexibilitu a pohodlí. Oceňují dobrou stabilitu na většině povrchů a dobrou fixaci nohy s ohledem na to, že se jedná o nízký střih. Někteří uživatelé si stěžovali na nedostatečnou kvalitu a trvanlivost nebo nedostatek opory, ale většina uživatelů uvádí, že výkon boty je v souvislosti s cenou velice uspokojivý.

Co může nabídnout konkurence

Se svojí sérií Terrex Swift cílí Adidas na zákazníky, pro které je důležité najít lehké boty, ve kterých mohou chodit rychle a zároveň je dobře odstíní od terénních nerovností. Tradičním konkurentem v tomto segmentu je Salomon X Ultra 3 GTX, což je bota, která je mezi lehkými turistickými botami velice populární už mnoho let. Adidas přichází s botou, která je skoro stejně těžká a nabízí srovnatelnou úroveň stability a ochrany. Na druhou stranu Salomon boty vynikají výborně vybalancovanou rovnováhou mezi tuhostí a flexibilitou a mají lépe zvládnutý systém tkaniček.

Další relevantní alternativou je The North Face Ultra 110. Tyto boty se řadí do kategorie trialového běhu, ale svou podstatou zapadají do podobného segmentu lehkých a tužších turistických bot. V porovnání s Terrex botami mají podobnou oporu a stabilitu, ale varianta od North Face je přeci jen o něco flexibilnější a má širší základ. Oproti botám od Adidas jsou ale relativně těžké.

Merrell konkuruje svými MQM Flex botami. Ty jsou výrazně lehčí nežli Adidasky a jsou také flexibilnější a mnohem více se podobají běžeckým botám. Jejich celkové vyznění je výrazně jiné a pro delší cesty s plným nákladem je varianta od Adidas rozhodně vhodnější.

La Sportiva se řadí do této kategorie se svým modelem TX3. Tyto boty jsou v mnohém Terrex botám podobné. Mají také tužší provedení a důraz na ochranu, takže se s nimi můžete vypravit i mimo cestu a přes kamenitý terén. La Sportiva boty jsou o něco lehčí, ale na druhou stranu nejsou nepromokavé a méně vydrží. Model La Sportiva TX4 má koženou horní vrstvu a lépe tak odolává počasí, ale v horkém počasí je to na úkor prodyšnosti.